© MK Apolo
 

 

 Naše akce - pozvánky a reportáže z námi pořádaných akcí

 

Vyberte rok:

 

Modelářský Klub SMČR č. 240 APOLO Kopřivnice

ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Kopřivnice

srdečně děkuje všem účastníkům a návštěvníkům

 16. ročníku veřejné soutěže stavitelů plastikových a papírových modelů

pořádané u příležitosti výročí založení samostatné Československé republiky

 

 22. října 2016

Soutěž se konala v prostorách

Domu dětí a mládeže Kopřivnice

 

 

 

 

 

 Modely:

Počet modelů letadel: 86 (+ 10 výstavních)

Počet modelů bojové techniky: 48 (+1 výstavní)

Počet modelů figurek: 11 (+ 7 výstavních)

Počet papírových modelů: 20 (+ 5 výstavních)

Počet modelů Nostalgia cup 2016 - Rok sportovních letadel: 49

Počet modelů v nesoutěžní výstavě v dílně: 83

Celkem: 165 soutěžních modelů + 155 výstavních = 320 modelů

 

 Účastníci:

Účastníci z 25 měst tří zemí (CZ, SK, PL): Bernolákovo (SK), Bratislava (SK), Děrné, Frýdek-Místek, Hlinsko v Čechách, Horní Suchá, Kopřivnice, Kozsęcin (PL), Krmelín, Lednice, Lešná, Liberec, Martin (SK), Odry, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Pezinok (SK), Popůvky, Praha, Prchalov, Studénka, Stupava (SK), Žilina (SK)

Z toho modelářské kluby: Albatros Martin, Apolo Kopřivnice, Broń i Barwa, DDM Kopřivnice, IPMS Silesia, KPM 446 Ostrava-Proskovice, KPM Bratislava, KPM Lednice, KPM Odry, KPM Opava, KPM Ostrava, KPM Tomcat Frýdek-Místek, KPM Žilina, LMK Děrné, SPL Liberec

Celkový počet soutěžících: 77 (+ doprovod a prodejci cca 30)

Celkový počet organizátorů: 15

Odhadovaný počet návštěvníků z řad veřejnosti: cca 50

Celkem návštěva soutěže: cca 140-170

 

 Slovem a obrazem:

Šestnáctý ročník naší veřejné soutěže začal tak, jako všechny předchozí - nachystáním domu dětí na sobotní nápor. Před pár lety jsme navíc založili další tradici, která se nazývá Beforeparty. Prostě se v pátek večer sejdeme v restauraci s těmi, co přijeli na naši sobotní soutěž z daleka a posedíme, poklábosíme, pojíme a popijeme. Nejlepší zázemí a služby nám pro toto výjimečné setkání poskytuje kavárna hotelu Olympia, který je hned naproti domu dětí a nejinak tomu bylo i letos.

 

Zatímco někteří hosté mohli ráno ještě spát, my jsme již byli v plné práci a od osmi do desíti přejímali soutěžní modely, plnily se i stoly výstavky a také místa prodejců a burzy v sále.

 

Soutěžících přijelo letos hodně, vlastně jsme zaznamenali rekordní počet soutěžních modelů: 165. Z toho v bodovačce podle pravidel SMČR bylo celkem neuvěřitelných 134 modelů! Proto se přejímka trochu protáhla a zahájení se časově posunulo, účastníkům to snad moc nevadilo. Všechny účastníky, ať soutěžící nebo jen vystavující, přivítala za Město Kopřivnice vedoucí odboru školství, kultury a sportu, paní Mgr. Michaela Rašková. Společně pak s hlavním rozhodčím Milošem Völklem a ředitelem soutěže a předsedou našeho klubu Dušanem Ritzem seznámili přítomné s časovým a věcným rozvrhem soutěže.

 

Před rozhodčími z Čech, Moravy i Slovenska stál nelehký úkol - obodovat všechny plastikové modely podle pravidel SMČR. Nejnáročnější byly určitě kategorie letadel 1.b a 1.c seniorů, kde se sešlo dohromady 43 modelů, ve stejných kategoriích žáků to bylo 24. Poměrně hojně byly zastoupeny i kategorie bojové techniky 2.a a 2.c, takže i tam měli rozhodčí svou práci více než jistou. Tímto bychom chtěli všem rozhodčím moc poděkovat, že k nám přijeli a věnovali nám i vám svůj čas a energii!

 

Letadla se po loňském experimentu vrátila do klubovny Slunečnice a bylo to prozíravé rozhodnutí, do Tulipánu by se asi tak dobře nevešla. Jenom soutěžních modelů letadel bylo přes osmdesát! Fotky všech modelů by přesáhly rámec reportáže, přinášíme vám tady pár především seniorských kousků, na všechny modely se můžete podívat na našem klubovém fotoalbu apolokoprivnice.rajce.net.

 

Bojová technika se přesunula zpět do klubovny Tulipán, kde měla komfortní prostor, který sdílela také s figurkami a papírovými modely. Také fotografie techniky jsou jen výběrem, všechny najdete opět v našem fotoalbu.

 

Figurky se letos také povedly, chyběl nám akorát náš hlavní figurkář Milan Kubáň se svou výstavkou, protože ta je vždycky atraktivní...

 

Jsme rádi, že papírové modely, na kterých vyrůstal nejeden plastikář (a také se k nim třeba i vrací) stále nacházejí cestu i k nám na poháry. Moc rádi uvidíme i váš model příští rok!

 

Nejbarevnějším stolem byl Nostalgia Cup 2016 - Rok sportovních letadel. Letošek byl pro celý svět rokem sportovním, olympijským. Proto jsme vyhlásili společné téma sportovních letadel a doufali, že by se jich kolem dvaceti mohlo u nás na Pohárech sejít.  Už proto, že Nostalgia Cup není prvoplánově o soutěži, ale o ukázání i starých modelů, na které se časem zapomnělo a tohle je hezká příležitost starý kousek oprášit, přivézt a ukázat ostatním. Díky vám všem se Nostalgia Cup povedl mnohem více, než jsme doufali. Vystavili jste u nás 49 krásně barevných sportovních letadel! Děkujeme vám všem! Více fotek opět ve fotoalbu.

 

Když jsme slavili desáté klubové a soutěžní výročí, uspořádali jsme výstavku nesoutěžních modelů, kde jste mohli vystavit svůj model bez soutěžních ambicí i vy. A to se tak povedlo, že letos jste společně s námi vystavovali již pošesté. Výstavka jde nad rámec soutěže a můžete v ní tak ukázat i cokoliv mimo soutěžní kategorie, prostě to, co máte rádi. A za to vám děkujeme, protože podívaná je to vždycky moc hezká. Více fotek opět ve fotoalbu.

 

V pořadí již čtvrté První opravdové mistrovství v plastikovém modelářství, aneb stavba stejného modelu s omezenými základními pomůckami za omezenou dobu, letos 16 minut. Předchozí léta to byl systém dvou semifinále a jednoho finále, tento rok se nám však podařilo přesvědčit pouze dva namísto čtyř dobrovolníků z vašich řad. Bylo tak tedy "jen" finále, ve kterém se utkali borci z KPM Tomcat Frýdek-Místek a SPL Liberec. Za kocoury soutěžil Michal Vyparina, za Liberečáky Pavel Klouček. Ten postavil novinkový Bf-109F 1/72 od AZ Modelu lépe, než Michal a tak byl pak při vyhlašování výsledků řádně pasován na Opravdového mistra šiškou voňavého opravdového salámu od Machače. Děkujeme sponzorům AZ Model a Malokapacitní jatka Machač za podporu této veselé a akční části naší soutěže. Podívejte se na záznam z 1. opravdového mistrovství v našem fotoalbu.

 

Letos uplynulo 100 let od prvního bojového nasazení tanku a tak jsme na podnět Ondry Škarky udělali malý výstavní panel osvětlující historii tanků za První světové války a vystavili nejslavnější a nejtypičtější kousek - tank Mark I. Součástí bylo také netradiční ocenění pro nejlepší model prvoválečného tanku v soutěži, krabici dobrého anglického čaje získal za svůj Renault FT-17 Dušan Gubič z KPM Bratislava.

 

Naopak, jedno z tradičních ocenění je to, které udělují zástupci Svazu letců ČR, pobočného spolku plk. JUDr. Ing. Vladimíra Vaňka Příbor, za model jejich srdci nejbližší. Letos to u nich na celé čáře vyhrál krásný Mil Mi-17 v markingu, v jakém kdysi létal na Mošnově. Jeho autor, Zdeněk "Ujík" Uj tak získal jedinečnou možnost zalétat si spolu s pány letci na moderním vrtulníkovém simulátoru Mi-171 a návštěvu historického (a stále funkčního) simulátoru L-410 Turbolet, to vše na letišti v Mošnově.

 

Vrcholem naší soutěže je udílení Putovního poháru brig. generála Zdeňka Škarvady. Vždycky k poháru vystavujeme několik RAFáků z našich vitrín a hlavně vzpomínkové fotografie na pana generála. Na vás pak je získat do svého držení na jeden rok putovní pohár. Ten může získat jen autor nejlepšího modelu letadla v markingu RAF z období 1939-1945 (nejlépe v markingu některé z našich RAF perutí). Letos jej z rukou paní Ivany Škarvadové získal Robert Szwarc z našeho klubu za Hawker Hurricane Mk.I 1/48. Tuto prestižní cenu pod záštitou Svazu letců ČR, pobočného spolku plk. JUDr. Ing. Vladimíra Vaňka Příbor podpořila firma SHARP Centrum Ostrava, která vítězi věnovala krásnou stavebnici. Děkujeme Svazu letců ČR a paní Ivaně Škarvadové za podporu naší soutěže a vzpomínku na pana generála Škarvadu!

 

Předávání cen všem výhercům vždy trvá dlouho, protože nejen účastníků, ale i oceněných je hodně. Těžko vše komentovat, od toho je výsledková listina. Tady vám přinášíme pár obrázků, mnohem více jich najdete v našem fotoalbu. Velmi milou záležitostí byly speciální ocenění, které udělili naši přátelé ze Slovenska, jenž  pořádají soutěž Štefánikovo krídlo - jejich ocenění, bustu M. R. Štefánika, dali jednotlivým modelářům přímo k modelu. Další velmi milou záležitostí byla ocenění od kamarádů ze SPL Liberec, kteří k nám vždy přivezou nějaké příjemné překvapení. Letos to byly oblíbené LiPo bonbóny pro jimi vybrané žákovské modely a pivní soudky tradičních Svijan pro jimi oceněné seniorské modely. Přátelé, kamarádi - moc vám děkujeme za takovou podporu naší soutěže! Shodou okolností - která je již skoro tradicí, protože to jsou modeláři špičkoví a jejich modely jsou vždy mezi těmi s nejvyšším počtem bodů - získali kluci ze SPL Liberec i oba Kopřivnické poháry, za techniku i za letadla. Byli jimi Miloň Vojtíšek a Pavel Huryta. Ten za absolutní vítězství soutěže s 91 body za R.E.8 1/32 získal také ocenění SHARP Best of Show. Všem výhercům gratulujeme a všem účastníkům ze srdce děkujeme! Bez vás bychom nebyli. A krásná ocenění bychom vám nemohli dát bez našich sponzorů a partnerů, moc vám děkujeme! Těšíme se na shledanou s vámi u 17. ročníku naší soutěže, která se bude konat ve sváteční sobotu 28. října 2017.

 

Kompletní galerii najdete na našem klubovém fotoalbu http://apolokoprivnice.rajce.net.

Videozáznam ze 4. ročníku 1. opravdového mistrovství tamtéž.

Autory fotografií jsou Jiří Hodic, Petr Koliba a Roman Kresta, autor videa Jiří Jan.

Reportáž zpracoval Pavel Šenk.

 

 Naši sponzoři a partneři v roce 2016 - děkujeme Vám!

www.koprivnice.cz

www.jatkamachac.cz

www.sharpostrava.cz

www.azmodel.cz

www.draco.cz

www.ddmkoprivnice.cz

www.kulturakoprivnice.cz/knihovna

apolo.koprivnice.org/slpribor

 

 

 Podzimní patlací víkend Apolo Kopřivnice, DDM Kopřivnice (11. - 13. listopadu 2016):

Letošní podzimní patlák se nesl v duchu krátkých návštěv. Účastníků bylo jako tradičně hojně, avšak mnoho z nich se zastavilo na chvíli, nebo na večerní pokec. Někteří z nich bohužel i bez modelů a nářadí. Tak tomu bylo třeba s Pavlem, Jirkou, nebo Petrem, který se ale přišel ukázat se synem. Ani Roman se dlouho neohřál, stejně jako Vilda, který přišel modelařit jen na sobotní večer. Dokonce i předseda byl jen na polovinu patláku… Ale dost bylo žalování, hlavně že se ukázali a mohli s námi povyprávět a popít! Z patláků už se stala tak rutinní záležitost, že nachystání i sklizení všeho vybavení se odehrálo v mžiku a v neděli v 10 hodin už byli všichni na cestě domů. Mezi zajímavými kousky, které se na patláku objevily, stojí určitě za zmínku skoro hotový Corsair Marka Nováčka, Martinova F-15, Liborovy stavby, mezi kterými byla jeho "narozeninová" švédská Basa a plovákový Twin Otter, a v neposlední řadě Danův dvaatřicetinový Tempest nebo Jirkovy hardcorové československé resiňáky. Ani já jsem nebyl v netradičnosti pozadu, jelikož se z mého pracovního místa stala loděnice. Další patlák nás snad čeká na jaře a můžeme se jen těšit na opětovnou hojnou účast a dobrou zábavu. (zapsal Ondřej Škarka, nafotili Martin Glogar, Petr Koliba a Jiří Krumnikl)

 

 

 Jarní patlací víkend Apolo Kopřivnice, DDM Kopřivnice (26. - 28. února 2016):

Letošní jarní patlák se opět konal v našem DDM, kde jsme se tentokrát sešli sice v menším počtu než obvykle, zato jsme však měli i zahraniční účast. V tradiční sestavě chyběli Víťa Výmola, Robert Szwarc, Dan “Skřivan“ Křivánek, Jirka Krumnikl a "trochu větší polovinu" také Pavel Šenk. Zato jsme však měli několik zajímavých návštěv, jako například Jardu Maliňáka, Vildu Bára nebo i čerstvý přírůstek do rodiny Petra Koliby - jeho syna Petra. Tentokrát pro patlák nebyl zvolen žádný typový model, takže si každý donesl, co ho večer před odjezdem napadlo. Například Petr Koliba se rozhodl pohnout se Zlínem 50 a následně moc pěkně slepil Luňáka, větroni se věnoval i Jirka Hodic, Jirka Jan se stejně jako já zabýval bojovou technikou, Dušan zase předváděl své nadání na Hurricanovi a Libor Špůrek měl celou výrobní linku letadel. Martin Glogar se Son pracovali na Spitfiru, stejně jako Tom Ritz. Markové Hovorka i Nováček a Miloš Völkl se věnovali pokračovacím pracím na svých rozestavěných kouscích. První večer se ale chtělo modelařit jen části účastníků, zbytek se věnoval diskusi a následně se přesunul na hotel. Zbytek pracujících vytrval až do tří hodin následujícího rána, kdy už to zalomil i ten poslední. Následující den probíhal velmi pohodově a po obědě k nám zavítal i Pavel Šenk se Šturmovikem. Ke konci dne začalo tempo některých už značně zpomalovat (tedy aspoň u mne), ale jiní právě naopak zrychlovali (třeba z ničeho nic Petrův slepený Luňák). Večer se to však už zvrhl naplno, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem byl videohovor Mr. Hančára z UK, který trval až do noci, jelikož každý s ním rád prohodil pár slov a také si symbolicky přiťukl moravskou pálenkou. Druhým důvodem byla naprostá rebelie Martina Glogara, který ve víru vášně začal lepit Avii S-199 od KP naprosto odlišným způsobem než je jemu vlastní. Na celé stavbě se také podílel Jirka a oba tento model ještě ten večer dovedli do barvy. Myslím, že Martin trénoval na naše opravdové mistrovství, protože jinak by to byla vážná mutace na jeho Tamiya-chromozomu. Celý večer nakonec skončil bouřlivou diskusí a následně se šlo zalehnout. Nedělní ráno probíhalo obdobně jako vždy, většina členů už pomalu začínala balit, jiní ještě dokončovali dodělávky. S poměrně velkou časovou rezervou jsme se následně odebrali zpátky ke svým rodinám... (zapsal Ondřej Škarka, nafotili Ondřej Škarka a Petr Koliba)