© MK Apolo
 

 

 Naše akce - reportáže z námi pořádaných akcí

 

Vyberte rok:

 

 Kopřivnické poháry 2008 - 8. ročník naší veřejné soutěže (25.  říjen 2008):

 

Modely:

Počet modelů letadel: 49 (+ 8 nesoutěžních)

Počet modelů bojové techniky: 31

Počet papírových modelů: 7

Počet modelů figurek: 17 (+11 nesoutěžních)

 

Celkem: 123 modelů (z toho 19 nesoutěžních)

 

Účastníci:

Kluby: 10 klubů (z 8 měst)

DDM Kopřivnice, KPM Frýdek-Místek, KPM Havířov, KPM Karviná, KPM Tora Příbor, KPM Ostrava-Dubina, KPM 466 Ostrava-Proskovice, KPM Studénka, LMK Děrné, MK APOLO Kopřivnice

 

Neorganizovaní: z 10 měst

Brno, Frýdek-Místek, Kateřinice, Kopřivnice, Kozlovice, Lačnov, Olomouc, Ropice, Rožnov pod Radhoštěm, Veřovice

 

Celkem k nám přijeli lidé z 16 různých měst.

 

Celkový počet soutěžících: 59 (+doprovod cca 40)

Celkový počet organizátorů, rozhodčích: 14

Odhadovaný počet návštěvníků z řad veřejnosti: cca 60

Celkem návštěva soutěže: cca 180

 

Letoší poháry se povedly. Tedy, aspoň my si to myslíme. Na to, že bodovačky nejsou v poslední době moc oblíbené, jak se zdá, ta naše vlastní obstála. Jsme moc rádi, že si k nám našlo cestu na šest desítek soutěžících s dvanácti desítkami krásných modelů. Byly k vidění opravdové skvosty, ale i výtvory začínajících modelářů. A ty jsou také potřeba, vždyť vzpomeňte si na své začátky, když jste přišli na soutěž a postavili svůj třeba první nebo pátý kousek k mistrovskému modelu. Třeba vás to nejprve odradilo, ale posléze jste určitě museli zjistit, že vás to vlastně motivuje a je dobře, že se sejdou modely různých kategorií... No ale to jsme trochu odbočili... Letos poprvé jsme otevřeli kategorii velkých letadel 1/32, bojovky 1/48 a figurek. Dá se říci, že až na bojovku 1/48 které bylo zpropadeně málo (jeden model) to splnilo naše očekávání a tyto tři kategorie rádi otevřeme i příští rok. Přeci jen to přináší větší pestrost. Poháry byly letos zařazeny zároveň do ligy žáků Moravskoslezského kraje, jako páté kolo z celkových šesti. Myslíme si, že tento seriál má pro žáky smysl a jsme velmi zvědavi a těšíme se na zakončení na prosincové Rychvaldské soutěži, věříme, že se užitečnost ligy potvrdí. Tak tolik asi k novinkám na naší soutěži. Příští rok nás ani vás zřejmě žádná novinka nečeká, tu si schováme na jubilejní desátý ročník, který uspořádáme už za dva roky - tedy aspoň v to věříme. Určitě se u nás zase objeví zástupci ze Svazu letců Příbor, mošnovští dopraváci a bývalí stíhači. Letos kromě výstavy fotografií 8. stíhacího pluku udělili opět vlastní cenu (let na simulátoru L-410 Turbolet) Martinu Glogarovi za jeho krásnou Avii B-534. Z tradičních věcí na naší soutěži zůstane i Nostalgia Cup, který najdete vyhodnocený níže. A to je tak asi vše, co jsme vám chtěli říci. Modely byly letos krásné, ceny byly taky krásné a bylo jich díky sponzorům dost, nezbývá než velice poděkovat všem, kteří nás v tom nenechali. Takže děkujeme všem soutěžícím, doprovodu, návštěvníkům, rozhodčím, kamarádům z klubu a DDM, sponzorům a partnerům. Těšíme se s vámi na shledanou na nějaké další soutěži, pokud to bude navíc za rok i u nás na Kopřivnických pohárech 2009 (pravděpodobně 31. října, ale to se může změnit), tím lépe!

 

Klikněte zde pro přehrání videosouboru s reportáží Kabelové televize Kopřivnice

 

Fotografie ze soutěže:

 

 

 

 Naši sponzoři a partneři v roce 2008 - srdečně děkujeme!

www.sharpostrava.cz          www.koprivnice.cz          www.tatra.cz          www.tatramuseum.cz

 

 Nostalgia Cup 2008 - Rok pana Polikarpova

Pro letošek jsme se rozhodli sloučit Open Challenge 1/48 a Nostalgia Cup 1/72 do jedné soutěže. Tou jest NOSTALGIA CUP 2008 - Rok pana Polikarpova. Takže se stavěly nebo hledaly a oprašovaly již postavené Polikarpovy 1/72 či 1/48, vrtulové či proudové, jedno či dvoukřídlé, a všechny byly pěkné! Do "soutěže" je všichni přihlásili i přes internet na Modelfóru www.modelforum.cz (Forum - Skupinové stavby - Nostalgia Cup 2008) a někteří přivezli i k nám na soutěž, někteří do ostré bodovačky, další jen na výstavku... A jak to všechno dopadlo? Účastníků, kteří dali fotku hotového modelu k dispozici bylo nakonec 24. Modelů se sešlo 46. Snad jsme vše dobře spočítali. Moc si ceníme všech, kteří do této ze tří čtvrtin virtuální soutěže přispěli svými výtvory, ať byly nové, či staré.

Maximální hodnocení si zaslouží neskutečná práce Roberta Blaschkeho, který  - považte - vytvořil svůj model Polikarpovu ITP z ničeho! Tedy abychom byli přesní, z plastikových destiček, profilů, drátků, prostě ze všeho, co bylo po ruce, podle výkresů. Tento nevídaný způsob stavby modelu ne ze stavebnice, ale vlastně od nuly, se nazývá lakonickým anglickým slovem scratchbuild. Co ale práce se za ním skrývá, můžete zjistit, když zabrousíte na Modelforum do výše jmenované sekce Nostalgia Cup 2008... Před Robertem smekáme virtuální klobouk a jako cenu posíláme krásnou stavebnici I-16 od Eduardu - osobně podepsanou ředitelem firmy p. Vladimírem Šulcem, snad si Robert při stavbě zcela nového Išaka odpočine.

Druhým na virtuálním stupni vítězů stanul krásně vyšperkovaný starodávný model Polikarpov Po-2 od Kovozávodů Prostějov, který postavil Víťa Výmola - modelář používající přezdívku Arccos. Z letité stavebnice pomocí leptů Extratech, spousty hodin práce, dalších dodělávek, vlastní výroby nových dílů a dalších postupů udělal výstavní kousek ruského zimního "kukuřičníka". Tím více se chce smeknout, protože Kukuruznik od KP je v měřítku 1/72, to myslím hovoří za vše... Jako poděkování pošleme Víťovi kromě diplomu i nějakou drobnost...

Třetí místo obsadil se svou velmi pohlednou kolekcí Išaků Jan Mikač. Všechny jsou od Eduardu a ve čtvrtkovém měřítku. Zde je třeba podotknout, že i když Nostalgia Cup byl původně určen jen historickým stavebnicím, nebáli jsme se jej letos rozšířit i na stavebnice nové. Proč? Jedním z důvodů bylo vydání nové stavebnice I-16 v různých verzích firmou Eduard. A Honza předčil naše očekávání - v krátkém časovém období postavil ne jeden nebo dva Išaky, ale hned pět! Od každého typu jeden a všechny navíc moc hezky... A to si zaslouží uznání, nemyslíte? Jako poděkování pošleme Honzovi kromě diplomu i nějakou drobnost...

Všem ostatním gratulujeme, obsadili krásné čtvrté místo... Diplomy pro vás máme připravené, budeme posílat poštou. Děkujeme za váš zájem!

Tak a na co jsme ještě zapomněli? Na příští Nostalgia Cup. Jaký bude? Snad pěkný, ale to záleží na vás. A co se bude stavět? Zabrousíme do vod od Rusi na západ, daleký západ, dá se říci. I když - i v Rusku létaly. Napínáme vás, viďte? Vězte, že rok 2009 bude ve znamení slavné americké značky Curtiss (samozřejmě i Curtiss-Wright). Jedno i dvoukřídlé, stíhací i ty podpůrné... Tak stavte, hledejte, oprašujte - ať je na co se koukat! V lednu založíme na Modelforu diskuzní sekci, kam můžete dávat své výtvory. Do konce roku vás chceme přeci jen nechat odpočinout. Uzávěrka bude opět týden před naší soutěží, ale na to je času ještě opravdu dost... Tak tedy na viděnou u NOSTALGIA CUP 2009 - Rok pana Curtisse!

 

Robert Blaschke

1. místo 2008

Polikarpov ITP

Scratchbuild 1/48

       
Vít "arccos" Výmola
 

2. místo 2008

Polikarpov Po-2

Kovozávody Prostějov 1/72

       
Jan Mikač
 

3. místo 2008

 

Kolekce I-16

Eduard 1/48

 

 

 

 Patlací víkend Apolo Kopřivnice, DDM Kopřivnice (15. - 16. března 2008):

S návrhem uspořádat vlastní patlací modelářský víkend přišel Miloš a v zápětí i Martin. Miloš především proto, že akci odkoukal od kamarádů z Kaznějova a moc se mu to líbilo, no a Martin je pro každou špatnost odjakživa... Slovo dalo slovo a začali jsme hledat vhodný termín mezi soutěžemi a našli jsme třetí březnový víkend. Z počátku to nevypadalo moc optimisticky že se nás sejde dost a Miloš říkal, že když budeme dva, tak půjdeme buď rovnou do hospody nebo pojedeme lepit k němu. Černé obavy se však naštěstí nevyplnily a i když pár kolegů nemohlo dorazit, nakonec se nás sešlo v dílně kopřivnického DDM hned deset! Za náš klub to byli samozřejmě Miloš, Martin, Batyskaf, Pavel Š., Komisař , Lonestar, Filip a Honza; z přespolních dorazili "modelforáci" Rosťa a Arccos (toho jsme viděli naživo poprvé a taky se dozvěděli, že se vlastně jmenuje Víťa). Kromě toho se na nás přišel podívat Ivan s dvojčaty, takže místy nás bylo až třináct. Víkend to byl modelářsky dost plodný a o zábavu skutečně nebyla nouze. Ať už přímo v dílně nebo v nedaleké "občerstvovně" na obědě a večeři. Nezbývá než poděkovat všem účastníkům tohoto našeho prvního počinu a také domovské základně DDM Kopřivnice za možnost tuto akci uspořádat. Pokud jste někdy něco takového nezkusili a uvažujete o tom - nezbývá než doporučit, jděte do toho, stojí to za to. Abychom jen nemluvili, připravili jsme pro vás pár "atmosférických" fotek. My už plánujeme další setkání, ale na to si chvilku budeme muset všichni počkat - třeba do června? Kdo ví... (nafotil Komisař a Pavel Š)

 

Klikněte zde pro přehrání videosouboru s reportáží Kabelové televize Kopřivnice

 

Fotografie: