© MK Apolo
 

 

 Naše akce - reportáže z námi pořádaných soutěží

 

Vyberte rok:

 

 Kopřivnické poháry 2004 - 4. ročník naší veřejné soutěže (23.  říjen 2004):

 

Modely:

Počet modelů letadel: 60

Počet modelů bojové techniky: 31

Počet papírových modelů: 24

CELKEM: 115 modelů

 

Účastníci:

15 klubů (12 měst)

KPM Apolo Kopřivnice, KPM Tora Příbor, KPM Frýdek-Místek, KPM Vlkovy Buty Studénka, KPM Karviná, KPM Havířov, KPM Děrné, HKPM Prostějov, MK Slavičín, KPM Česká Třebová, KPM Ostrava-Dubina, DDM Kopřivnice, DDM Nový Jičín, DDM Frýdek-Místek, DDM Slavičín. 

Veřejnost: 4 města

Soutěžící z měst Kopřivnice, Nového Jičína, Ostravy-Hrabové, Slavičína

Celkový počet soutěžících: 70 + 32 doprovod, rozhodčí

Celkový počet organizátorů: 12

Odhadovaný počet návštěvníků: cca 40

Celkem návštěva soutěže: cca 142

 

Celkově jsme zaznamenali velký posun co se významu a prestiže soutěže týče, také přijeli návštěvníci ze vzdálených klubů, čehož si velmi ceníme. Kvalitativní posun v modelech je každoročně zajímavý, kvalita roste hlavně u dětí a mládeže. Loňský model pořádání soutěže v celém prvním patře DDM Kopřivnice se stal již tradicí, tak proč to měnit. Letos opět vystavovali naši členové své modely v místnosti s papírovými modely a také pan Kubáň ukázal své nové figurky a pan Slíva zase své oblíbené plachetnice. Novinkou bylo udělování tzv. "Kopřivnických pohárů", které získal absolutně nejlepší model letadla a techniky. Letos jsme vyhlásili díky sponzorům také trofeje o nejlepší bojovou techniku s Čsl. znaky, a tak nezůstalo jen u tradičních Čsl. letadel (ceny pro tyto speciálky opravdu štědře dodaly firmy Profikit - bojovka, a Tally HO! - letadla)

Letos poprvé za ty čtyři roky naší soutěže k nám přijeli kromě "papíráků vod Prostějova" také přímo kluci z HKPM Prostějov (posbírali co mohli) a také kluci z České Třebové (návštěvu jsme vzápětí oplatili na soutěži Českotřebovský vehikl). Příští ročník je jubilejní, čeká na vás spousta speciálních cen a ještě něco navíc! Sledujte naše stránky, nebo nám jednoduše napište.

Moc děkujeme sponzorům, hlavně Městu Kopřivnice, firmám Tally HO! a Profikit, dále firmě Ludvík Moravia, s.r.o. a nesmíme zapomenout na nevyčíslitelnou pomoc Domu dětí a mládeže v Kopřivnici. Každoročně patří též dík panu Smékalovi z Frýdku-Místku, u nějž jsme i letos pořídili většinu cen pro soutěžící (ano, opět byl také hlavním rozhodčím). Děkujeme všem, i těm, kdož k nám jen přijeli "na čumendu", i to se cení a my nezapomínáme, věříc, že příště přijedete zas.

 

Fotografie:

 

 

 

 Přebor žáků Moravskoslezského kraje v plastikovém modelářství (3. duben 2004):

 

Sobota 3. dubna se letos stala významným dnem pro všechny mladé modeláře a jejich vedoucí či příznivce z celého Moravskoslezského kraje. Přebor uspořádal Modelářský klub SMČR 240 APOLO Kopřivnice ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Kopřivnice, který poskytl reprezentační, dobře osvětlené a útulné prostory. Žáci a žáčci se sjeli do Kopřivnice, aby si vybojovali účast na Mistrovství republiky, které se bude konat v červnu ve Zdicích. A že nešlo jen o takový jednoznačný boj malé skupinky modelů tísnících se v koutu místnosti svědčí jistě následující údaje.

Přeboru se zúčastnilo na 40 žáků s 68 modely a to ve všech postupových kategoriích. Do Kopřivnice si cestu našlo celkem 10 klubů a kroužků a ze zástupců klubů se delegovali proškolení rozhodčí pro jednotlivé kategorie. Celá soutěž se nesla v pohodovém duchu, rozhodčí si krásně zabodovali a co bylo pro pořadatele rovněž potěšující – na soutěž se přišlo podívat i něco veřejnosti, kteří někdy žasli nad tím, co už jsou takoví žáci schopni postavit. A když je řeč o těch malých modelářích – jak jistě víte, soutěžící nemají povolený přístup k modelům po dobu bodování, pokud si rozhodčí jejich přítomnost nevyžádá. A tak aby se nenudili, pořadatelé se snažili zajistit doprovodný program. Ten se skládal z burzy modelů, kde kdokoliv mohl ve vyhrazené místnosti vyložit na stůl své přebytky a volně je nabízet. Tradicí na akcích pořádaných kopřivnickým klubem se již stal prodej modelů a modelářského materiálu panem Smékalem z firmy Tomcat Plus Frýdek-Místek. Novinkou bylo jak pro dospělé, tak hlavně pro žáky předvádění aktuálních modelářských technik Pavlem Šenkem, předsedou MK APOLO. Všechny věkové skupiny zaujaly způsoby a živé ukazování „jak na patinu“ pomocí olejových barev a pigmentů Star Dust od CMK, a jejich aplikaci různými metodami. Praktickou ukázku doplňovala výstava modelů členů klubu, kde si mohli všichni prohlédnout již hotové modely, na kterých se tyto metody uplatnily. Po skončení předváděčky již všichni přítomní nabití novými vědomostmi netrpělivě očekávali, jak vlastně dopadnou oni sami.

Konečně, pořadatelé začali chystat ceny, medaile a diplomy na sále, kde mělo být vyhlášení oceněných. Vždy první tři z každé kategorie obdrželi hezký diplom, štětec a model od našich sponzorů, ale hlavně – zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili. Po ocenění vítězů ještě znovu zopakovat všechny, kteří se nominovali na MČR a ještě něco – každá soutěž pořádaná klubem APOLO má ještě další zvláštnost: všichni ti, kteří soutěž navštíví a shlédnou modely mají možnost hlasovat o tom nejhezčím z kategorie bojové techniky a letadel. Takže nezbývalo než udělit ještě tyto zvláštní ceny. Sláva vítězům, čest poraženým. Tohoto hesla se v Kopřivnici také drží a proto dávají každému účastníkovi pamětní list a samolepku s logem a kontaktem na jejich klub. Akce se zdařila hlavně díky sponzorům a partnerům ze Svazu Modelářů ČR, firmy Special Hobby, městu Kopřivnice, firmy Terex-Tatra a DDM Kopřivnice. A hlavně – co si budeme povídat – pro ty oceněné žáky, kteří dostali každý hezký model, diplom, krásnou medaili a především – hřejivý pocit vítězství ve významné soutěži. A co říci závěrem? Doufám, že kluci ze Severní Moravy a Slezska ukážou i na „republice“, že se nemají opravu za co stydět a že zvítězili ve svých kategoriích zcela po právu.

 

Fotografie: