© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

 

 Memoriál W/O Pavla Pukančíka, Martin - Vrútky, Slovensko (8. září 2018):

Po letech jsme se znova vypravili za kolegy z KPM Albatros Martin na jejich soutěž. Tedy, abych byl přesný, někteří z nás se sem znova vypravili až po letech, někteří totiž jezdí každoročně, jako třeba Miloš. Mi osobně to tři roky zkrátka nevyšlo a tak jsem se na Slovensko zase těšil. Soutěž samotná se nekonala v Martině, jako obvykle, ale byla z důvodu rekonstrukce budovy tradičního místa konání přesunuta do malého kulturního domu ve Vrútkách. Prostory to byly sice hezké, ale světlem zrovna neoplývaly. Atmosféře soutěže to sice mnoho neuškodilo, napřesrok by se ale soutěž měla vrátit do osvědčených opravených prostor. Kdo chtěl, mohl nakoupit i nějaké modely, materiál, či literaturu, my jsme tentokráte svodům prodejců nakonec zdárně odolali. Jelikož se letošní osmičkový rok nese ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československa, přivezli jsme sebou pivo z kopřivnického minipivovaru a obdarovali jím pět autorů českých, slovenských či československých modelů, které nás nejvíce oslovily. Byly to Mil Mi-17 od Pavla Kokavce, História (větroně) od Vlada Matuly, MiG-21MF od Miroslava Šurína, Spitfire LF.Mk.IXe od Tomáše Baniče a BVP-2 od Petera Kriška... Den na Slovensku uběhl jako voda a my se vydali na zpáteční cestu, protože nás doma čekaly další povinnosti. Kdybychom nemuseli domů, tak bychom byli rádi pobyli ještě na Messimu, což je neformální setkání nejen Martinských modelářů nad tradičními slovenskými dobrotami. Nu což, tak třeba nám to vyjde napřesrok! (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

Více fotografií z výstavy najdete na našem klubovém fotoalbu apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Plastic People of Tovačov 2018, Tovačov (26. května 2018):

Tak jsme se do Tovačova vypravili i my. Tato výstava, která není soutěží, získává rok od roku na věhlasu a to díky mnoha aspektům. Řekl bych, že jedním z nich je i ten výstavní charakter, byť pořadatelé těm autorům, kteří je svými modely nějak oslovili, dávají ocenění. Hlavním tahákem jsou samozřejmě modely, kterých se, co jsem tak na akci zaslechl, letos sešlo zatím nejvíce. A že bylo na co koukat! Mi osobně se nejvíce líbila krásně provedená Avia BH-3 1/72, překopaná z původních Kovozávodů. Nevyfotil jsem si jméno autora, tak tedy dodatečně obdivuji anonymně. Druhým (pro někoho i prvním!) hlavním tahákem Tovačovské výstavy jsou pstruzi. Takový čerstvý pstruh z místní sádky pečený po mlynářsku, s chlebem a pivem z Hanáckého pivovaru, to vám je tak krásně jednoduchá a přepychově dobrá věc, že se už je nám jasno, co si dáme na oběd i příště. Dalšími taháky jsou například Tovačovský zámek s jeho Spanilou věží, miniexpozicí kočárků a šicích strojů a krásnou vyhlídkou na rybníky a okolí, naučná stezka po stopách bitvy z roku 1866, židovský hřbitov, vodní mlýn... a nádraží, kde se konal Den dětí s parní BéeSkou na Tovačovce. Tedy jízdy zvláštním vlakem na trati Kojetín - Tovačov, který uspořádala Kroměřížská dráha, z.s. Zvláštní vlak byl utvořený brněnskou parní mašinkou BS200 213.901 "BéeSka", dvojicí vlagónů Blm a motorovými vozy M131.101 "Hurvínek" a M120.417 "Věžák". Oba motoráky navíc byly vyrobeny kopřivnickou Tatrovkou, tak jsme se kochali! Cestou z nádraží jsme ještě mohli u výstavní haly obdivovat místní hasičskou techniku či pár veteránů Jeep a Harley Davidson od KVH. Kdo chtěl, mohl také nakoupit u přítomných prodejců, či na burze modelů. Krásně prosluněný den v Tovačově se všemi jeho lákadly se povedl a domů museli odjíždět spokojení nejen modeláři, protože v Tovačově si přijde na své úplně každý...  (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

Více fotografií z výstavy najdete na našem klubovém fotoalbu apolokoprivnice.rajce.net

Více fotografií Tovačova a samotných vlaků najdete v albech pavelsenk.rajce.net.

 

 

 Tomcat Trophy, Frýdek-Místek (29. dubna 2018):

Po roce jsme znova navštívili SVČ Klíč ve Frýdku-Místku, abychom se zúčastnili tradiční bodovací soutěže Tomcat Trophy. Letošní ročník byl vydařený, modelů bylo více, než obvykle a byly rozděleny do více místností, což celé akci jen prospělo; navíc letos byla i nesoutěžní výstavka, jíž dominovala sbírka prvoválečných letadel 1/72 od Jiřího Zeleného z KPM Brněnec. Pro Brněnecké to byla premiérová návštěva této soutěže a s prázdnou rozhodně neodjeli. Bodování letadel ve F-M probíhá tradičně podle pravidel SMČR, pro bojovou techniku však fýdeckomístečtí vyvinuli vlastní, zjednodušený bodovací systém, který má pouhé tři kategorie. Jak jsme si ale v minulosti i sami v roli hodnotících vyzkoušeli, hodnocení ani tak není o mnoho jednodušší. Ono to také může být dáno tím, že bojovka, zejména 1/72, bývá na této soutěži velmi hezká... Nedílnou součástí soutěžní soboty je návštěva malého, ale pohádkově zásobeného krámku Tomcat Plus u Otmara, kde všichni jako mlsní kocouři těkají pohledem tu či onde na různobarevné krabičky a hledají, co si musí "nutně" pořídit... Dopoledne tak uběhne jako voda a část odpoledne po nákupu a obědě zase v poklidné debatě nad modely. Co více si může jen modelář na takové akci přát? (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

 

 Oderský pohár, Odry (24. března 2018):

Čtyřicátý třetí soutěžní rok tradiční bodovačky letadle v Odrách je za námi. Většinou se tato námi oblíbená soutěž koná na Josefa, letos byla o týden později, což však nikomu nevadilo. Jako již tradičně jsme se setkali nejen s kamarády z Oder, ale i z Děrného, Frýdku-Místku, Fulneku a Ostravy. Kromě tradičních kategorií letadel I.b, I.c a I.d zde Oderští mají i speciální monotématickou soutěž, letos s Westlandem Lynxem 1/72. Hlasy diváků rozhodly asi o nejtěsnějším vítězství v této doplňkové soutěži, zvítězil Martin Husák (na fotkách druhý v pořadí). V tradičních bodovacích kategoriích byly k vidění hezké, obvyklé i neobvyklé modely. Ač nedosáhl na stupně vítězů, v céčkách byl pro mne nejzajímavější Albatros L-39ZA od Zbyňka Šmeidlera a v déčkách těžko neuvěřitelný Supermarine Walrus 1/350 (ne, to není překlep - a měl i výplety!) od Davida Damka. Na stupních vítězů stanuli také zástupci našeho klubu a kroužku při DDM Kopřivnice, což naši výpravu samozřejmě potěšilo. Hezkou tečkou bylo ocenění všech žáků a kadetů přítomných vyhlášení výsledků, kteří od jednoho ze sponzorů soutěže obdrželi krásnou stavebnici... Tak za rok zase v Odrách na číselně hezkém 44. ročníku Oderského poháru na shledanou! (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

 

 Panther's Cup, SPŠ Prosek, Praha (17. března 2018):

Bez komentáře (nafotil Roman Kresta)

 

 

 O poháry Luna Příbor, SVČ Luna Příbor (17. února 2018):

Bez komentáře (nafotil Jiří Hodic)