© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

 

 Plastiková zima 2016, Bratislava, Slovensko (26. listopadu 2016):

Rok 2016 se nezadržitelně blíží ke konci a symbolická tečka za soutěžemi - Plastiková Bratislava - je tu. Letošní ročník byl, co se týče kvality modelů, nadstandardní - hlavně kategorie dioramat a figurek byla nabitá, ostatní kategorie ovšem také vůbec nezaostávaly. Jak už to u akcí tohoto typu bývá, peněženka dostala tradičně zabrat. Za zmínku také stojí workshopy - nejvíce zaujal Braňo Lukačovič s figurkama a následný kotel s ředitelem Eduardu a Jindřichem Štrbáčkem. Podrtženo, sečteno - Plastiková zima 2016 stála za to! (zapsal a nafotil Jan Koliba)

 

 

 Luž 2016, Heřmanice v Podještědí (14. - 16. října 2016):

"Tak nám kucí v Libercí slavěj čtvrtku století!" Už je to tak, soutěž Luž, známá také jako Lužická bačkora, slaví 25 let své existence. U toho jsme nemohli chybět a přátele ze SPL Liberec jsme přijeli po roce opět navštívit, ve dvou již skoro tradičních posádkách. V jedné jeli Miloš a Miloš Völklovi a Milan Lucký, ve druhé Dušan a Tom Ritzovi, Martin Glogar a já. Cesta na daleký sever republiky uběhla poklidně a v pátek večer jsme se vylodili v Heřmanicích. Páteční večer byl hodně veselý a také bouřlivý, jak se na jubilejní ročník sluší. Sobotní ráno nepršelo a tak se šlo s kamarády na výšlap. Letos byl čistě český, šli jsme ze Svoru na Klíč a přes Nový Bor a Havraní skály zpět do Svoru, kde jsme parkovali. Dopoledne bylo zataženo a tak pěkné výhledy nabídla až odpolední část detoxikačního patnáctikilometrového výletu. Po návratu na místo činu do Heřmanic nás čekalo velké a milé překvapení, takové množství krásných modelů letadel 1/48 a 1/72 jsme nečekali! Především tyto dvě kategorie tak byly ozdobou jubilejního ročníku a smekáme jak před jejich autory, tak před prací rozhodčích. Nechyběl ani tradiční vědomostní kvíz, kde jsme tradičně zrovna nezabodovali. Ale co, zábava to byla! Nedělní dopoledne bylo věnováno vyhlášení výsledků a předávání cen. Na bednu jsme se přeci jen dostali a v takové kvalitní konkurenci to byla pro nás čest. Za náš klub jsme udělili hned několik speciálních cen - a to za tři pro nás nejhezčí letadla RAF, nejmenší a největší letadlo a za výjimečně zpracované letadlo a techniku. Byl to podařený a příjemný víkend a my už se těšíme na příští, šestadvacátou Luž a nebo další výročí, které tu někdy bývá dříve, než se nadějeme. Vždyť jak zpívá Karel Plíhal: "Už za třičtvrtě století, budeme, lásko, slavit stovku...". (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

 

 Dny NATO 2016, Letiště Leoše Janáčka Ostrava - Mošnov (17. - 18. září 2016):

Mezi tradiční akce, které část našeho klubu letos navštívila, byly i zářijové Dny NATO. Pořadatelé se opět snažili a zajistili přílet velmi zajímavých strojů. Co však bohužel nemohou ovlivnit, je počasí. To se letos rozhodlo, že je potřeba letadla i pozemní techniku dokonale očistit a proto v sobotu lilo jako z konve. V neděli ráno však obloha slibovala trochu lepší podmínky, tak Komisař a Jirka Jan s rodinou vyrazili do Mošnova. Na statice nás zaujal nový „Albík“ L-39NG, nebo transportní „Grizzly“ A-400. A co teprve bojové stroje B-52 spolu s „Kostí“ (slovní hříčka B-one = Bone) B-1B. „Kost“ je opravdu pohledná konstrukce! Vedle ní suchozemce překvapovaly svými kompaktními rozměry protiponorkové P-3 Orion. Na stojánce středních transportních strojů bylo kromě Spartanu a Herculesu možno vidět i polskou Bryzu a zámořský, poměrně bizarní konveroplán Osprey. Znalce Mošnovské historie potěšil veterán MiG-21MF z Rumunska (letouny stejného typu působily do roku 1990 v 8. stíhacím leteckém pluku ČSLA, který na Mošnově sídlil). Pro letošní ročník bylo hlavním partnerským státem Německo. Bylo to znát i na stojánce letadel – Tornado, Taifun či protitankový vrtulník Tiger. Pozemní technika nijak nezaostala a těžký tank Leopard II budil zájem dětí i dospělých. Vedle něj byl vystaven exponát, který obzvláště potěšil tatrováky a fandy značky TATRA. Jednalo se o pomocný a vyprošťovací automobil 8x8 T158 Phoenix z německých „Technisches Hilfswerke“, což je horká novinka, zařazená do výzbroje v letošním roce. Mimo něj byl k vidění i Dakarský speciál týmu Buggyra nebo zásahové provedení vozidla Nexter Titus (na podvozku TATRA 6x6) pro útvar RAID francouzské policie. A zpátky na oblohu. Nízká oblačnost limitovala vertikální akrobatické prvky, létalo se spíš v horizontále. Ukázky to však nijak zvlášť nepoznamenalo a bylo na co se dívat. Švédská historická letka (Tunnan, Viggen a Drakken), rumunský MiG-21MF, Eurofightery Typhoon, Gripeny, Frecce Tricolori, L-159 ALCA, vrtulníky, akrobatické seskoky na padáku a další – rozhodně se bylo na co dívat! Když k tomu připočteme pozemní ukázky, máme v součtu podívanou na celý den. O to více jsme zvědaví, co na nás připraví pořadatelé příští rok. (zapsal a nafotil Petr Koliba)

 

 

 Modeller's Contest Tatry, Nová Lesná, Slovensko (20. srpna 2016):

Po konci tradiční Plastic Session v Popradě, převzali otěže mladší kluci z pod Tater - Nové Lesné - a je třeba uznat, že se jim nultý ročník povedl. Mezi modely převažovala hlavně technika, nejvíc mne zaujaly modely Jána Moravčíka. Celkově musím ohodnotit nultý ročník soutěže kladně a nezbývá mi tedy nic jiného, než popřát pořadatelům hodně štěstí do dalšího ročníku. (zapsal a nafotil Jan Koliba)

 

 

 Panzershow 2016, Návsí u Jablunkova (25. června 2016):

Několik posledních let se vždy těsně před letními prázdninami koná modelářská soutěž s názvem Panzershow. V této době už bývá obvykle příjemné počasí a ani letos tomu nebylo výjimkou. A právě tohle nahrávalo bohatému doprovodnému programu, spíše tak trochu samostatné akci (Military Day), která se konala nedaleko soutěže, u jednoho autosalonu, kde je i malý polygon pro projížďky s tanky a jinými obrněnci. Na tuto událost vyrazili Milan Kubáň, Filip Černý, Robert Szwarc, Ivan Kurečka, Jiří Jan a Miloš Völkl). Měl jsem takový dojem, že jedna třetina lidí zůstala kvůli vysokým venkovním teplotám v hostinci, kde probíhala samotná soutěž a ostatní se přesunuli na polygon, kde byly k vidění od dvojkanonu Ještěrka, přes BRDM-2, T-805, V3S až po nejnovější přírůstek T-72, který byl i součástí dynamické ukázky. Odpoledne už probíhala malá rekonstrukce jedné z mnoha bitev 2. světové války. Ale zpět k soutěži. Modelů každým rokem přibývá a zástupců ze zahraničních zemí taky. To už ani nemluvím o zvyšující se kvalitě provedení všech modelů. A je jen už otázkou času, než se bude muset tato soutěž přestěhovat do jiných, větších prostorů. Klobouk dolů před panem Dostálem! Tak zase příští rok na viděnou. (zapsal a nafotil Filip Černý)

 

 

 Zlínkit 2016, Otrokovice (4. června 2016):

Fotografie ze Zlínkitu najdete na našem klubovém fotoalbu apolokoprivnice.rajce.net

 

 Balejkův pohár a Memoriál Františka Louckého, Brumov-Bylnice (21. května 2016):

Rok se s rokem sešel a opět tu byla soutěž v Brumově-Bylnici, která má, alespoň pro nás, své kouzlo především v setkání se s veterány z RAF, pánů brigádního generála v. v. Emila Bočka, nositele Řádu Bílého lva (310. Sq. RAF) a plukovníka v. v. Aloise Dubce (311. Sq. RAF). Ani letos oba dva nechyběli a společně se zástupci Svazu letců ČR předávali výhry oceněným modelářům, avšak také bylo možno si s nimi popovídat. Naše letošní výprava byla malá, jel jsem jen já s Dušanem a Tomem Ritzovými v jednom voze, kluci z kroužku přijeli se svými rodiči a další naši kluboví kamarádi se vydali na Slovensko, kde probíhal poslední ročník soutěže Bulldogfestu v Liptovském Hrádku. To bylo možná také příčinou nízké návštěvy Brumovské soutěže, která tak měla docela komorní atmosféru. Ne však, že by to byla atmosféra špatná! Pořád se bylo o čem bavit a bylo veselo. Dopoledne hezky uteklo a bylo tady vyhlášení výsledků. Na bednu jsme se dostali a měli tak tu čest podat si ruku s pány letci, firma AML opět připravila speciální aršík obtisků pro výherce (letos to byly Spitfiry Mk.IIb rodáka Sgt. Josefa Balejky z roku 1941). Memoriál Louckého za spojeneckou čtvrtku opět vyhrál Dušan, dvaasedmový Balejkův pohár letos získal místní Tomáš Strapina. Nezbývá, než se těšit na příští ročník, který věříme, že bude silnější, než letos. Moc to Brumovákům přejeme, zaslouží si to. Tak na viděnou i s vámi! PS: A výborně tam vaří... (zapsal a nafotil Pavel Šenk)

 

 

 Beskyd Model Kit Show 2016 , Kopřivnice (30. dubna – 1. května 2016):

Letošní ročník Beskyd Model Kit Show byl ročníkem jubilejním. Již dvacet let Kopřivnice hostí setkání modelářů všech věkových kategorií a kvalit. Od nadšených amatérů po profesionální výrobce master modelů (vzorových modelů) pro malosériovou výrobu odlévaných stavebnic. Díky podpoře vedení a zaměstnanců KDK mohli modeláři "okupovat" Kulturní dům Kopřivnice od přízemí až do prvního patra. Hned po vstupu do KDK mohli návštěvníci vidět RC modeláře se skupinou tanků a samohybných děl, kteří výstřely lekali malé návštěvníky, kterým se to ale moc líbilo. V místnosti za RC tankisty bylo možné létat na leteckých simulátorech. Řízení např. MiGu-29 bylo zážitkem. V hlavním sále pak návštěvníky čekaly stovky modelů v desítkách sálových kategorií. Pro inspirované a koupěchtivé modeláře čekalo podél zdí hlavního sálu a v přilehlých prostorách množství prodejců s rozličným modelářským materiálem. Zadní místnosti za velkým sálem opět obsadily modelové železnice, novinkou byla dřevěná "železnice" určená pro nejmenší návštěvníky, kteří si sami posunovali mašinky i vagóny. Před KDK mohli modeláři, jejich doprovod a diváci sledovat v tatrováckém reklamním stanu množství stavební RC techniky, od fontány se bylo možné projet Sičovou zahradní železnicí až k Zelnému trhu. Uprostřed travnaté plochy pořadatelé vystavili UL repliku pozorovacího Albatrosu Rakousko-Uherského letectva z doby 1. světové války. U něj měli svůj tábor členové spolku vojenské historie. Napoleonští dělostřelci měli letos více než dost munice a pálili několik ran po sobě. Mimo tyto výstavky a představení návštěvníci BMKS mohli okouknout i několik závodních, doprovodných, hasičských a zemědělských vozidel TATRA. Dvacátý ročník se povedl. Množství hezkých modelů, spokojených modelářů, nadšených diváků a hezké počasí. Navíc pořadatelé při vyhlašování výsledků potvrdili, že se nejedná o poslední ročník, jak prohlašovala šeptanda, ale že se příští rok znovu sejdeme. (zapsal a nafotil Petr Koliba)

 

 

 Tomcat Trophy 2016, Fýdek-Místek (23. dubna 2016):

Letošní ročník Tomcat Trophy se již od rána vyvíjel v dobré náladě. Dušan se rozhodl řídit v pilotní helmě a posádku tvořenou mnou, Pavlem, Martinem a Son celou cestu bavil. Po příjezdu do Místku jsme se vrhli na přihlašování modelů. Na místě jsme se ještě setkali s Liborem, Milošem a Robertem a dorazili také kopřivničtí kadeti. Zahájení proběhlo kolem desáté hodiny a chvíli po něm jsme se odebrali k Otmarovi do jeho obchodu, abychom zakoupili to, co nutně potřebujeme. Každý si přišel na své! Hlavně za sebe musím říct, že jsem sehnal v podstatě nesehnatelné modely a to mi udělalo velikou radost. Na místo soutěže jsme se vrátili asi po hodině, jelikož jsme udělali ještě zastávku v místním army shopu. Již na nás čekala rozhodcovská povinnost a tak jsme zasedli k bodování. Dušan s Pavlem bodovali bojovku a já s Milošem se vrhli na dvaasedmy letadla. A že modelů bylo požehnaně! V letadlech soutěžilo na 16 čtvrtek a 16 dvaasedem a to jen v seniorských kategoriích. Mnoho dalších modelů bylo v dalších věkových kategoriích a také hlavně v bojovce - a tím se letošní soutěž stala, co se do účasti týče, velmi plodná – přihlášeno bylo na 86 soutěžních modelů. Bodování proběhlo v pořádku, bojovka byla samozřejmě mnohem rychleji, díky místním upraveným pravidlům. Vyhlášení se zhostil Tomáš Habrnal a mezi výherce se zařadilo mnoho našich členů. Umístil se Robert Szwarc, za ním Pavel Šenk (letadla 1/48), dále Martin a za ním opět Robert (letadla 1/72) a já jsem v malé bojovce zaujal bronzovou pozici. Také byli vyhlášeni chlapci z našeho kroužku. Po vyhlášení už jen zbývala cesta domů a tak jsme se v odpoledních hodinách vraceli s pocitem hezké rodinné soutěže, na kterou se budeme opět těšit... (zapsal Ondřej Škarka, nafotil Ondřej Škarka a Pavel Šenk)

 

 

 Štefánikovo krídlo, Ivanka pri Dunaji, Slovensko (2. dubna 2016):

Bez komentáře (nafotil Robert Szwarc)

 

 

 Velikonoční Prostějov, Prostějov (25. března 2016):

Dlouho očekávaná soutěž v Prostějově se letos opět konala brzy po Oderském poháru, s tradičním programem a zábavou. Jediná změna byla ve dni konání, tím se stal Velký pátek, který je od letošního roku vyhlášen jako státní svátek a prostějovští se rozhodli využít tohoto nového volného dne. Naše klubová účast byla hojná, jelo se ve čtyřech autech (Dušan, Tom, Martin se Son, dále pak Jirka, Pavel, já, v dalším Roman, Petr a Libor a ve čtvrtém voze Miloš a Robert), ale dorazili také naši další přespolní členové – Arccos, Skřivan a Jirka z Hranic a děti z kroužku DDM. Po příjezdu jsme vybalili ve velkém procesí modely a jakmile byly na soutěžních a výstavkových stolech, odebrali jsme se do restaurace Národního domu k drobnému občerstvení a diskusi ohledně soutěže a modelů. Následovalo zahájení, které však většina z nás nepostřehla a proto jsme vyšli z restaurace až na sportovní klání "Jak Hanáci jijou tvargle", ve které soutěžili Roman, Tom a Robert. V průběhu této taškařice jsme se vydali na cestu do místního modelářského obchodu MN-modelář, ve kterém si skoro každý pořídil to, co nutně potřeboval. Dále přišel čas na oběd a tak jako již také tradičně, odebrali jsme se do restaurantu U Ječmínka. Nechyběly tradiční pokrmy a premiérově i zelené pivo, které (nejen) mi velmi chutnalo. Po dobře stráveném čase u dobrého jídla a pití přišel čas vrátit se na místo konání soutěže. Prohlédli jsme si výstavku a po chvíli čekání také soutěžní modely, kde bylo dost pěkných kousků. Vyhlašování se jako vždy ujal náčelník prostějovského klubu Tomáš Studený a mezi oceněnými byli Šimon Kvita a Jaromír Wisnar z kroužku DDM Kopřivnice, a z našeho klubu Pavel Šenk, Martin Glogar, Robert Szwarc, Skřivan a já. Na afterparty šli Libor s Romanem a Petrem, zbytek se vydal na cestu domů. Následovala ještě velmi příjemná zastávka u Martina Glogara, no a ve večerních hodinách jsme už byli doma. Podle mého to byl opět velmi povedený ročník... (zapsal Ondřej Škarka, nafotil Roman Kresta)

 

 

 Oderský pohár, Odry (12. března 2016):

Znovu po roce se náš klub vydal na rodinnou soutěž do Oder. Letos se celá akce nesla v poněkud klidné náladě - oproti některým dřívějším ročníkům. Z Kopřivnice vyjel autem Pavel společně se mnou směrem Mořkov, kde jsme vyzvedli Dušana s Tomem, pokračovali jsme do Mankovic pro Martina a následně jsme dorazili do Oder (těsně před ukončením přejímky). Cestou jsme ještě naváděli Roberta s Jirkou Trhlíkem, kteří potřebovali pomocnou ruku při hledání místa soutěže. Nakonec jsme se setkali v prostorách Oderské střední školy ještě s Milošem, Liborem a později také s Jirkou Hodicem. Do Oder letos zavítali kluci z Příborského klubu, avšak tradiční účastníci z Frýdku-Místku chyběli. Po zahájení soutěže všichni, co mohli bodovat, usedli ke stolům se soutěžními modely a pustili se do bodování. Průběžně s klasickou soutěží probíhala také divácká tematická soutěž – letos o nejlepší model letounu Panavia Tornado, ve které byly čtyři zúčastněné modely (vyhrál ji zaslouženě domácí Pepa Šlapka). Po skončení bodování byly vyhlášeni ti nejlepší, mezi které patřili ve čtvrtkách Pavel Šenk se svojí stodevítkou na prvním místě, dále to byl Robert Szwarc se Spitfirem VIII na druhém, a Dušan Ritz se Spitfirem V na třetím místě. Ve dvaasedmách zvítězil Miloš Völkl se Zerem, druhý byl místní Martin Husák se stodevadesátkou a na třetím místě opět se stodevadesátkou tentokráte náš Robert Szwarc. Mezi úspěšné modeláře také patřili kluci z našeho kroužku, kteří přijeli po vlastní ose a jejich účast se jim vyplatila, protože obsadili stupně vítězů – gratulujeme. Po sbalení modelů a rozloučení jsme nasedli k cestě zpět. Díky zdravotního stavu některých z nás a jiným povinnostem se cesta výjimečně neprotáhla a proto jsme se vrátili v dobrém čase domů. Někteří se rovnou rozhodli, že své modely nechají čekat zabalené v krabicích na očekávanou soutěž v Prostějově, kam se již teď těšíme… (zapsal Ondřej Škarka, nafotil Pavel Šenk)

 

 

 O poháry SVČ Luna Příbor, Příbor (13. února 2016):

Pro většinu členů našeho klubu byla soutěž v Příboře první v letošním roce. Sešli jsme se v hojném počtu, jak dospělých, tak dětí z kroužku DDM Kopřivnice. Letos se zúčastnilo mnoho klubů a byla překonána stovka soutěžních modelů. Tradičně v programu soutěže nechyběla expozice novinek firem Special Hobby, Eduard, Mark I, Fly a AZ model. Na soutěžních stolech stálo mnoho pěkných modelů, hlavně kategorie letadel 1/144 byla velmi zastoupená a stejně tak letadla dětských kategorií. Po bodování modelů a čekání na výsledky následovalo vyhlášení, ve kterém zazněla jména většiny členů našeho klubu a i kluci z kroužku si odnesli mnoho cen. Vyhlášena byla také cena Svazu letců a další speciální ocenění. Po vyhlášení vyrazili všichni opět do mlhavého odpoledne únorového víkendu domů. (zapsal Ondřej Škarka, nafotil Ondřej Škarka a Petr Koliba)