© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

 

 Vánoční cena 2009, Uherské Hradiště (6. -7. prosince 2009):

V sobotu před sv. Mikulášem jsme vyrazili do Uherského Hradiště na pozvání kolegů z březolupského modelářského klubu na tamní Vánoční cenu. Vánoční cena byla sice dvoudenní akcí, nicméně po dohodě s pořadateli jsme se zúčastnili pouze v sobotu. V sestavě Lonestar, Jirka Jan, Honza Petr a Dušan Ritz (i se synem) jsme bez potíží dorazili na místo před půl devátou. Cílem naší mise bylo prezentovat náš klub klubovou výstavkou, na kterou poslali své modely také Komisař, Roman Kresta, a Václav Langer. K vidění byla široká škála modelů všech kategorií a některé byly silnou inspirací pro další tvorbu. Nejpočetněji byla ovšem zastoupena kategorie čtvrtkových letadel, ne nadarmo je nazývána královským měřítkem. Také jsme měli možnost opatřit si nové kousky do kitníku. Nakonec neodolal nikdo z nás a až bude hotov např. Lonestarův dvoumístný FW 190, máme se na co těšit. Samozřejmě jsme se také přihlásili do soutěžních kategorií, kde jsme díky Honzovi nezůstali bez úspěchu. 1. místem v kategorii letadel 1/32 (Bf 109) a 1/48 (Dauntless) a 2. místem (Bf 109) v kategorii letadel 1/72 potvrdil, že se stává matadorem soutěží v žákovských kategoriích, ať už bodovacích nebo hodnocených systémem líbí nelíbí, jako v tomto případě. Z ostatních našich modelů skončil podle výsledkové listiny Dušanův Corsair na 4. místě a Honzův Stryker na 5. místě. Pořadí dalších našich přihlášených modelů nebylo zveřejněno. Pořadatelé nám vyšli vstříc a Honzovi předali získané ocenění už v sobotu vpodvečer a po rozloučení jsme mohli vyrazit domů. Pořadatelům patří dík za vřelé přijetí a dobrou atmosféru. Myslím si, že tuto akci bude stát za to navštívit i příště. (zapsal Dušan Ritz, nafotil Honza Petr a Dušan Ritz)

 

 

 
 15. Cena primátora města Nitry, Nitra (24. října 2009):

Letošního, už patnáctého, ročníku soutěže o cenu primátora Nitry se účastnili i zástupci našeho klubu. Mlhavým a deštivým ránem vyrazili na Slovensko Jarda a Danek Hruškovští, Milan Kubáň, Komisař a vezli jsme ještě velkou lokomotivu od Jardy Maliňáka. Předpověď počasí nelhala, bylo zataženo s přeháňkami. To nebylo nejhorší, ale cestu přes Bumbálku a Makov nám zpestřila i hustá mlha s dohledností tak 15 metrů. Přesto jsme vzdálenost mezi Kopřivnicí a Nitrou zvládli ve svižném tempu a po malém závěrečném navigačním omylu nalezli místo k zaparkování u školy, kde se soutěž konala. Tělocvična školy modelům prakticky nestačila! I přes pošmourný den si sem našla cestu řada soutěžících i diváků. A kvalita modelů byla vysoká! Zejména v kategorii modelů letadel 1/48, kde byl k vidění jeden hezčí kousek než druhý. Silně zastoupeny byly i kategorie dioramat a papírových modelů. Při pohledu na papírová letadla bylo opravdu těžké uvěřit, že to jsou vystřihovánky. Impozantní byl počet modelů nákladních aut firmy Tatra. Jako kopřivničany nás to potěšilo (i překvapilo, protože u nás na soutěži nikdy tolik papírových Tatrovek nevidíme). Kromě posuzování modelů konkurence jsme si našli čas ke krátkému výletu na nitranský hrad. Škoda jen zamračené oblohy nad námi. Za slunečného počasí by byl výlet ještě hezčí, protože výhled z hradu na okolní krajinu je malebný. Ale zpět k soutěži. Jak jsme dopadli? Rozhodně jsme nezapadli! Milanu Kubáňovi blahopřejeme k získání hlavní ceny – Ceny primátora města Nitry za kolekci figur a bust. Dan Hruškovský si odvezl cenu za model S.E. 5a 1/48 a my ostatní jsme dostali památeční medaili. Na závěr celá výprava děkuje Jardovi za bezchybnou, svižnou a bezpečnou jízdu v ne zrovna nejlepších meteorologických podmínkách a příští rok zase na shledanou! (zapsal a nafotil Komisař) 

 

 

 34. Prostějovská "72", Prostějov (10. října 2009):

Máme za sebou další velmi úspěšnou výpravu. Možná je to trošku domýšlivý úvod, ale to ať ctěný čtenář posoudí sám… V sobotu ráno výprava MK Apolo Kopřivnice ve složení předseda, Lonestar, Papoušek a Komisař vyrazila do Prostějova. Počasí bylo nevlídné a v Přerově začalo pršet. V Prostějově už slušně lilo a ochladilo se na nějakých 5°C. Přes toto škaredé počasí dorazila na tradiční soutěž, která byla letos vyhlášena po čtyřiatřicáté, početná místní i přespolní modelářská obec. Nechyběli ani prodejci, takže se modeláři nijak nenudili a mohli poklábosit přímo nad stavebnicemi. Mezi nimi nechyběla ani diskutovaná novinka firmy AZ model - Spitfire Mk. I v měřítku 1/72. Opravdu nás překvapila vysokou kvalitou zpracování a Pavel neodolal a hned si tři Spitfiry zakoupil. Jenže kromě nakupování jsme byli v Prostějově soutěžit. Pavel i Libor získali ceny v kategorii „krabička“  1/72 (1. a 3. místo), Komisař nesoutěžil (stydí se a slibuje, že se do příštího roku polepší a připraví soutěžní model) a Honza se postaral o největší překvapení. Nebyla kategorie, ze které by si neodvezl cenu. Bojovou technikou počínaje, letadly konče a dovršila to cena firmy Eduard. Byl nejúspěšnějším starším žákem soutěže k čemuž mu klub blahopřeje. Celá akce byla naprosto pohodová, vyslovujeme pochvalu organizátorům a už teď se těšíme na další ročník. (zapsal a nafotil Komisař) 

 

 

 Den NATO, Letiště Leoše Janáčka Ostrava - Mošnov (19.-20. září 2009):

Letos pořadatelé provedli v organizaci několik změn. Akce byla dvoudenní, konala se v sobotu i v neděli, což byla rozhodně výhoda a návštěvníci měli více času na prohlídku statických exponátů. Na druhou stranu akci přeložili na druhý konec letiště směrem k Albrechtičkám. To se jim opravdu nevyvedlo. Sice zde byl větší prostor pro statickou ukázku letecké i pozemní techniky, ale veškeré akrobatické sestavy probíhaly „ve slunci“ k rozčarování laických i profesionálních fotografů. Bohužel, toto bylo největším negativem celé akce. A co bylo k vidění? Opravdu nepřehlédnutelným objektem byla C-5 Galaxy. Vévodila statické ukázce letadel. Vedle ní byl i AWACS malým letadlem. Kromě tradiční vojenské letecké techniky byly letos k vidění i velmi hezké letounky určené pro výcvik a létání pro volný čas. Za nimi pak byla vystaven pozemní technika, většinou z výzbroje AČR, doplněná transportérem Patria z Polska. Kromě ozbrojených složek, armády a policie, se představili i záchranáři a hasiči ve statické i dynamické předváděčce. Určitě se celý den bylo na co dívat. V sobotu leteckou část zpestřil i slavnostní průlet a odval s rozchodem pěti českých Gripenů. Akrobatickým vystoupením vévodil holandský display pilot s F-16 ve výročním zbarvení. Za ním nezůstalo o mnoho pozadu ani vystoupení Eurofighteru Typhoon a českého Gripenu. Velmi dynamický byli simulovaný útok dvou L-159 ALCA na letiště spojený i s odpalováním klamných cílů. Pro nadšence do pozemní techniky byla připravená jízdní ukázka vozidla Dingo II a dvou T-72M4CZ. Jak hodnotit celou akci? Rozhodně jsem se celý den nenudili a bylo se na co dívat. Škoda jen, těch výše uvedených organizačních „nedomyšleností“. Zbytečně snížily vysoký standard celé akce. A kdo se z klubu zúčastnil? Faktická většina mimo Papouška a LoneStara, kteří reprezentovali náš klub na E-Dayi v Praze. Takže nezbývá než napsat, snad si organizátoři vezmou kritiku návštěvníků k srdci a příští ročník zase posune kvalitativní laťku výše. (zapsal a nafotil Komisař) Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 E-day, Praha (19.-20. září 2009):

Jako posledních pár let patří třetí víkend v září E-day. I tentokrát se konal ve známých prostorech garáží v nákupním centru Nové Butovice v Praze. Naše účast z klubu byla slabá, kvůli vzdálenosti a koliznímu termínu konání Dne NATO. Jako minulý rok jsme E-day navštívili jen dva: já a Libor "Lonestar" Špůrek. K vidění byly jak statické modely, tak RC (kamiony a lodě). Statických modelů se mi zdálo méně než minulý rok, ale to bylo možná proto, že stoly byly jinak rozestavěné. Jako tradičně patří mezi nejvíce kritizované věci světlo, které je opravdu špatné. K vidění byly předváděcí akce modelářských klubů. K modelářské výstavě také patří prodejci, kterých opravdu nebylo málo a tak peníze se jen točily. Jako tradičně je s výstavou také spojeno mistrovství České republiky, které v 1/48 a 1/32 vyhrál MUDr. Zdeněk Šebesta se svými úžasnými modely. A v 1/72 Honza Jezl se svým krásným Zerem, které postavil z krabičky a získal neuvěřitelných 88 bodů a zaslouženě vyhrál. A naše úspěchy? No bylo jich málo, ale přece nejezdíme na soutěže jen kvůli výhrám, ale hlavně kvůli známým a pokochat se cizími modely. Nemám rád chlubení se vlastním peřím, ale musím to zmínit. Jako jediný z našeho klubu jsem si něco odvezl a to je cena klubu z Nymburka. Sečteno a podtrženo - pohodově strávená sobota a neděle v okruhu stejných bláznů - modelářu. A snad nejen já doufám, že příští rok se sejdeme znova na E-day 2010 a ve větším počtu. (zapsal a nafotil Jan Petr) 

 

 

 Véškovské křédlo, Vyškov u Brna (11. července 2009):

Letošní křédlo bylo pěkné, veselé a úspěšné. Počasí nám krásně vyšlo (Brňáci dobře objednali), nepršelo, i když bylo pod mrakem. Potkali jsme spoustu kamarádů, probrali jsme jak modely tak život samotný, popili pivo, pojedli gulášek, klobásky, tvarůžky, no prostě bylo moc dobře. Akce "Veverka" se vyvedla náramně, od nás fotil hadičky hlavně Komisař. Nás hadičky moc nebavily, tak jsme fotili Komisaře :-D Mně osobně se nejvíce líbily létající exponáty, které vzlétaly a přistávaly hned vedle za plotem. Různé ultralighty a pořád do kolečka Zlíny 142 roztahující Blaníky. No paráda. Škoda, že tam přístup volný nebyl, ale nevadí, podívání to bylo krásné. Hlavní cenu - křídlo z MiGu-23 - vyhrál Dan Hruškovský od nás, poprvé vyhrál tuto cenu žák, a tak si toho náramně považujeme. Bohužel - či bohudík - křídlo jsme neodnesli, a tak může zůstat pro příštího vítěze... Modely jsme moc nefotili, protože tahle akce není tak o modelech, jako o setkání modelářů a tak přinášíme fotky z výborné přátelské atmosféry. Letošní výpravy se zúčastnili: Jarda a Dan Hruškovský, Komisař, Pavel Šenk, Lonestar, Mira Kött a dorazil i Jirka Jirman. Přijedete příště i vy? My ano... (zapsal Pavel, nafotil Pavel a Jarda) 

 

 

 Lipnické kachnění, Lipnice nad Sázavou (3. - 5. července 2009):

Náročná jarní část modelářské sezóny je úspěšně za námi a další soutěže nás čekají vlastně až v září. Řekli jsme si, že budeme odpočívat, ale nebyl by to Miloš, aby nevymyslel nějakou akci. A tak se stalo, že jsme se spolu s ním a Komisařem přihlásili na modelářský víkend nesoucí mnohoznačný název Lipnické kachnění. Úchvatnou temnězelenou šestiválcovou kočkovitou šelmou jsme se v pátek odpoledne přesunuli do téměř 350 kilometrů vzdálené Lipnice nad Sázavou, kde nás už čekali kolegové a kamarádi. Musíme se přiznat, že jsme nepřijeli jen modelařit, ale také pokecat, pojíst, popít, navštívit hrob a pomník spisovatele Jaroslava Haška, podívat se na Hrad a hlavně užít nějakou tu legraci. Kachnění je pojato jako čtyřiadvacetihodinový lepící maratón, od soboty rána do neděle rána; na nějaké striktní dodržování pravidel se ale nehrálo, takže se začalo už v pátek večer. My jsme se k ostatním přidali samozřejmě také. Omluvou nám budiž trochu to, že jsme se v sobotu dopoledne všichni tři spolu s Filipem Tomčim vydali prohlédnout městečko Lipnici, zmiňovaný pomník, hrob a hrad. Po návratu jsme také prošmejdili okolí kamenosochařské školy a internátu, kde jsme byli ubytováni. Celý zbytek soboty se pak nesl v duchu velkého modelářského zápolení. Zajímavé bylo sledovat stavbu kovových modelů strojů F1 v podání Zdeňka nebo bleskovou stavbu P-40B od Filipa, který jako jediný zvládnul udělat model celý, od začátku do konce. V konečném hlasování o osobnost letošního kachnění to byl právě on, kdo byl zbývajícími modeláři zvolen osobností a získal putovní cenu – kachní stehýnko z pravé žuly od lipnických kamenosochařů. My jsme se už ale slavnostního předávacího ceremoniálu neúčastnili, neboť jsme byli po probdělé noci na cestě domů. Probdělé proto, že Komisař chrápal, až se hvozdy zelenaly a ráno se spustil vydatný liják... Chtěli bychom poděkovat Turboduckovi za výbornou organizaci a péči a všem účastníkům za parádní atmosféru a spoustu nových zážitků, díky! (zapsal Pavel, nafotil Pavel a Komisař) 

 

 

 Airpower 2009, Zeltweg, Rakousko (28. června 2009):

Letos jsem se rozhodoval, jestli jet na letecký den do Roudnice nad Labem, nebo do Zeltwegu. A vyhrál Airpower. Na místo jsme dorazili před polednem a po celý kilometr cesty na letiště nad námi létal vrtulník rakouské policie, který vše pečlivě sledoval. Při vstupu na plochu letiště se mně zmocnila obrovská radost, ještě nikdy v životě jsem neviděl tolik lidí na jednom místě, pořadatelé říkali něco kolem 230 000 (opravdu to není překlep!). Den to byl strávený úžasně, vždyť kolikrát za život si můžete projít vnitřkem letadel jako C-130 Hercules, C-27 Spartan, C-117 Globemaster, AWACS, či historický Do-24. Pořadatelé přichystali také hodně zajímavé ukázky, jako akci výsadkářů jako za 2. světově války, Red Bull Air Race (létání mezi nafukovacími kužely), hašení požáru nebo přenos stromů vrtulníky Black Hawka. Z letových ukázek byly pro mne nejzajímavější rakouské C-130, Catalliny, Eurofightery Typhoon, německé CH-53, C-47 nebo akrobatické vystoupení T-6 Texan. Popovídali jsme si a vyfotili se s maďarským pilotem An-26, jak zašlo pršet, schovávali jsme se  pod křídlem německé Do-228. Osahali jsme si také Panavia Tornado, F-15C Eagle, Mig-29A. Představily se i další lahůdky v podobě F4U-4 Corsaira, švédského a českého Jas-39C a D Gripen, B-25B Mitchell, P-38J Lighting, dále Fokker Dr.I, Bleriot IX, řecká F-16 a české Aero L-159 Alca. Přízeň diváků si zasloužila famózní akrobatická skupina Turkish Stars na F-5 a souběžný let Eurofitherů Typhoon s C-130 Herkules. Nafotil jsem si spoustu walkaroundů, a doufám, že je také využiji. Pokud bude další ročník tak se velmi rád zúčastním a doufám, že s více kamarády. (zapsal a nafotil Jan Petr)  Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Modellbrno 2009, Brno-Výstaviště (21. června 2009):

Měsíc červen se chýlí ke svému konci a nastává čas tradiční modelářské akce Modellbrno. Letošní ročník pořádající klub modelářů opět umístil do osvědčených prostor pavilonu H na brněnském Výstavišti. Ani uspořádání výstavních prostor se nezměnilo. Proč taky měnit něco, co funguje, že? Tento rok se oblíbeného Modellbrna účastnila z našeho klubu početná výprava, což je patrné ze skupinové fotky, na kterou jsme přizvali i naše kamarády. Oproti loňsku bohužel nedorazil Jirka Jirman s jeho velmi hezkou kolekcí automobilů Tatra v měřítku H0. Je to škoda, protože by rozšířil nepříliš početnou kategorii K. Stejně tak je škoda, že se nikdo z kopřivnických mladých modelářů neúčastnil mistrovství republiky SMČR, které probíhá současně s výstavou. Na MR by se mohli utkat s velmi kvalitní konkurencí. Například P-40E 1/48 od Honzy Miňovského by se neztratila ani mezi modely dospělých modelářů.

Ale zpět k výstavě. Opět byly k vidění SIGové výstavky. Jim vévodila Iraq Freedom pořádaná HKPM Minerva Prostějov. Vedle "prostějovské výstavní plochy" se rozhodně neztratily další SIGy – italského a československého letectva, československý What-if?, Agressor SIG nebo třeba kolibří výstavka letounů Zlín. Kolibří není myšleno hanlivě. Kolibří proto, že vystavené modely byly v měřítku 1/72 a svými pestrými kabáty připomínaly tohoto drobného opeřence. V sálových kategoriích bylo letos k vidění bezmála tisíc modelů. Rozhodně bylo na co se dívat. Ale mám pocit, že oproti loňsku ubylo modelů kategorie sci-fi a figurek. Samozřejmě, že nechyběla ani jediná opravdu férová modelářská soutěž, kterou je Drsňák roku. Letos nás reprezentoval osvědčený borec Randalf a svou premiéru absolvoval i Honza Petr. Oba svými hody nestačili na bohatýrský výkon Jardy Špačka, který si po zásluze odvezl první cenu. Vzpomínat prodejní část výstavy je nošením dříví do lesa. Ve stáncích nechybělo nic, co může modelář ke svému koníčku potřebovat.

Venku před pavilonem pořadatelé připravili lahůdku pro nadšence do bojové techniky. Byl k vidění perfektně udržovaný americký Halftrack. K němu se ještě připojily dva automobily Dodge a jeden MUTT. Česká armáda přistavila Tatru T810 v provedení valník. Mimo armádní techniku byla k vidění i vybavení městské policie Brno, která navíc připravila pro nejmenší návštěvníky i jízdu zručnosti na kolech.

Na závěr je ještě potřeba vzpomenout úspěchy našich členů. Martin Pavlon a Honza Petr si odvezli ocenění za své modely letadel v měřítku 1/32 a Milan Kubáň za své figurky. Úplně na závěr děkujeme pořadatelům za tradičně povedenou akci! (zapsal a nafotil Komisař)  Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Balejkův pohár, Brumov-Bylnice (23. května 2009):

V letošním roce jsme si vzali k srdci výtku Ládi Hladíka z pořadatelského klubu a vyrazili do Brumova v početnější sestavě než vloni. V našem soutěžním "zájezdu" se objevily skoro všechny odbornosti, co v klubu máme. Soutěže se účastnil Jarda Maliňák s papírovou lokomotivou (oceněn), Milan Kubáň s kolekcí figur a bust (oceněn), Ivan Kurečka s tanky (oceněn) a Vítek s Vojtou (taky oceněni), stejně jako Honza Petr, Libor „LoneStar“ Špůrek a Danek Hruškovský (všichni oceněni). Ještě jel Jarda Hruškovský a já. Letošní rok nás přímo šokoval kvalitou mezinárodní konkurence. Nebyli jsme totiž sami modeláři z české republiky. Přijeli si s námi změřit své síly i modeláři ze Slovenska a Polska. Pavol Vilinský přivezl nádherného Liberátora 1/72 v barvách čs. 311. squadrony RAF a po zásluze si odvezl hlavní cenu spolu s nadšenou pochvalou pana pplk. v. v. Aloise Dubce - pilota, který byl na Liberátory přeškolen. Podobně precizní kousky byly i modely Marka Brandy nebo Víťi Výmoly a spousty dalších jak v letadlech, tak bojové technice. Polská výprava nás nadchla se svými papírovými výtvory. Nejen architektura, ale i plachetnice, tanky, kolová technika. Prostě spousta inspirace. Celá akce probíhala ve velmi přátelské atmosféře, soutěž doplnil i prodejní stánek a burza. Venku bylo krásně, rodinné doprovody modelářů se mohly věnovat návštěvě Brumovského hradu a přilehlého okolí. Nezbývá než poděkovat pořadatelům za velmi přátelské prostředí, dobrou organizaci a zajištění celé soutěže. Příští rok se těšíme v Brumově-Bylnici opět na shledanou! (zapsal a nafotil Komisař)

 

 

 Beskyd Model Kit Show 2009, Kopřivnice (2. - 3. května 2009):

V první květnový týden proběhla v Kopřivnici už tradiční modelářská show. Letos to byl již třináctý ročník. Pořadatelská agentura se obávala, jak dopadne kombinace pověrčivé třináctky a všeobecného útlumu návštěv soutěží. Naštěstí se obavy ukázaly lichými. Akce byla opět dvoudenní, tj. v sobotu a v neděli. Už v pátek, kdy se chystaly prostory výstavy a vystavovatelé přiváželi první modely, se pořadatelé postarali o zpestření představením sokolníků (Seiferos) a jejich chovanců před kulturním domem. K modelařině to sice nepatří, ale sledovat majestátný let orla skalního mezi paneláky a jeho útok na atrapu lišky bylo zajímavé.

V sobotu už patřil kulturní dům a prostranství před ním zcela modelářů. Na vnější expozici byl k vidění kolopásový transportér OT-810 přestavěný do podoby německého Sdkfz. 251 i s posádkou z klubu vojenské historie. Vedle transportéru byla k dispozici airsoftová střelnice. Přímo před kulturákem předváděli své modely RC modeláři. RC makety vozidel Tatra (a nejen ony, ale i RC tanky), hravě překonávaly terénní překážky vytvořené sypaným štěrkem. Kousek od nich byly k vidění skutečné Tatrovky. Jednalo se o dvě vozidla v provedení 4x4 ze stavu podnikového hasičského sboru, což bylo zásahové 230R55 s dlouhou kabinou pro převoz družstva hasičů a druhé s nízkou kabinou a výsuvným žebříkem. K nim jako bonus přibyl těžký hasičský speciál v provedení 8x8 pro španělského zákazníka. Uvnitř vchodové auly stála další lahůdka zapůjčená firmou Ecorra – francouzská čtyřkolová L'Hélica. Sál už patřil modelářům a prodejcům modelářského zboží. V Kopřivnici letos bylo k vidění téměř 600 jednotlivě zaregistrovaných modelů a klubovými expozicemi byl výsledný součet okolo 850-900 modelů. Je to malinko méně než loni, ale kvalita byla vysoká. Obzvláště našlapaná byla kategorie letadel v měřítku 1/48. Výborné kousky byly i mezi diorámaty a figurkami. Jen papírových modelů bylo letos značně méně proti minulým ročníkům.

A jak jsme dopadli? Jako místní jsme se nemohli nechat zahanbit! O překvapení se postaral mladý - a nadějný - Dan Hruškovský. Počtem získaných cen (7) neměl konkurenci. Hned po něm v počtu cen následoval Honza Koliba, předseda Pavel, Roman Kresta, Vojta a Ivan Kurečkové, František Slíva, Milan Kubáň... prostě cen jsme získali moc. O zpestření se postaral nestor našeho klubu pan Langer, který dorazil ve zbroji Valalašského rytíře. Od auditoria v sále sklidil nadšený potlesk a ovace. Podtrženo a sečteno - vystavené modely povedené, počasí nádherné, u prodejců spousta modelů, kterým se nedalo odolat, hodně známých modelářů. Prostě spokojenost! (zapsal a nafotil Komisař) Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Tomcat Trophy 2009, Frýdek-Místek (25. dubna 2009):

Frýdecko-místecká soutěž patří mezi tradiční akce, které náš klub navštěvuje. Je sice svým rozsahem komorní akcí, ale vždy na ni panuje velmi přátelská atmosféra a jsou k vidění hezké modely. Letos se soutěže účastnili Pavel, Lonestar, Jarda Hruškovský se synem Dane, Martin Glogar, Mirek Kött, Honza Petr, Filip a Miloš. Oproti loňsku chyběl rodinný klan Kurečků, protože Ivan provádí rozsáhlou opravu "svého" tanku T-34 (který řídí na rekonstrukcích bitev) a dal tak přednost "funkční modelařině 1:1" před plastikovými modely. Kromě soutěžení a diskusí nad modely vyšel čas i na návštěvu modelářského Otmarova obchodu Tomcat plus, kde jsme nakoupili s 15% slevou - stejně jako všichni účastníci soutěže. Po udílení cen náš klub neodjel s prázdnou – ceny si odvezli Dan, Honza, Komisař, Pavel, Martin a Filip. Podtrženo a sečteno: další hezký modelářský víkend je za námi a příští rok se těšíme určitě na shledanou! PS: po návratu do Kopřivnice jsme zašli na zahrádku do Aury probrat život ze všech stran, zapít naše úspěchy Bernardem a zajíst pizzou - báječný nápad na skvělé zakončení úspěšného a pohodového dne, ještě že toho Jardu máme... (zapsal a nafotil Komisař)

 

 

 Mosonmagyaróvár 2009, Maďarsko (18. - 19. dubna 2009):

Po loňském všeobecném pění ód na jednu z největších modelářských akcí ve střední Evropě jsem neodolal a využil nabídky Milana Kubáně k návštěvě Maďarska. Spolu se mnou a Milanem se ve Felicii usadili ještě Honza Koliba a Jarda Hruškovský se synem Danem. Naše výprava byla zamýšlena jako jednodenní, Ivan Kurečka, který jel do Mošonu společně s pořadateli Beskyd Model Kitshow měl naplánovanou dvoudenní návštěvu. Cesta tam probíhala za mlhavé, zatažené oblohy, ale předpověď počasí slibovala krásný den. Meteorologové se nemýlili. Prostředí, ve kterém se výstava odehrává je velmi hezké, jen poměrně malé. Vystavené modely si přichází prohlednout davy modelářů i laických návštěvníků a chvílemi je problém, výstavní aulou vůbec projít. Mezi davy jsem zahlédl spoustu známých tváří z českých a slovenských modelářských klubů, kromě nich pak holandské, bulharské, slovinské a italské modeláře identifikovatelné podle klubových nášivek. Na výstavních stolech bylo k vidění opravdu velké množství krásně zpracovaných modelů všeho druhu – od letadel, přes pozemní techniku až k lodím. Nesmím zapomenout ani na množství hezky zpracovaných figurek a bust. Osobně jsem měl pocit, že na letošním ročníku převažovaly počtem modely pozemní techniky nad všemi ostatními. Kromě výstavní síně jsme si prošli i prodejní stánky, které byly umístěné do vedlejší budovy. Za touto budovou měli malou střelnici a výstavku zbraní členové airsoftteamu. K nim se připojili místní hasiči se svým zásahovým vozidlem a veterán klub s historickou technikou maďarské armády. Díky krásnému počasí jsme si prošli i kousek města a park kolem budovy s výstavou. Cesta zpět proběhla v naprosté pohodě a dobré náladě, takže shrnuto – výlet do Mošonu se povedl a chci poděkovat Milanu Kubáňovi za bezpečnou cestu a pořadatelům BMKS za uhrazení cestovních nákladů. (zapsal Komisař, nafotil Komisař a Jarda)  Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Velikonoční Prostějov 2009, Prostějov (11. dubna 2009):

Tato akce patří mezi ty tradiční a náš klub proto nemohl chybět. Do Prostějova se vydali Lonestar, Trpaslík a Komisař spolu s krabicemi obsahujícími modely Honzy Petra. Už ráno slibovalo pěkné počasí a příjemný výlet a nemýlili jsme se. V Prostějově panovalo nádherné skoro letní počasí a nejen město poskytovalo návštěvníkům pastvu pro oči. Ale zpět k soutěži. V kategoriích letadel byla k vidění spousta povedených modelů, v pozemní technice byla účast trošku slabší. Mezi zpestření soutěže patřily prodejní stánky, prezentace firmy Eduard osobou Vladimíra Šulce, stánek Legata, nebo tradiční pojídání tvarůžků. A jak klub Apolo reprezentoval? Myslím, že obstál se ctí! Hlavně díky modelům Honzy Petra. Získal ocenění v kategorii letadel 1/48 za SBD Dauntlesse i Fw-190 a v bojové technice 1/35 za Strykera. Mimo to získal první cenu firmy Eduard za model z jejich produkce. S dalším úspěchem se připojil Libor , který získal prestižní cenu Hanácké déchač, na což je patřičně hrdý a je to jasně patrné i z dokumentární fotografie. K výše uvedeným oceněným borcům se připojil druhým místem v ceně firmy Eduard i Komisař. Co říci na závěr? V Prostějově se nám líbilo a určitě přijedeme zase! A možná i ve větším počtu... (zapsal a nafotil Komisař)

 

 

 Plastic Session 2009, Poprad - Slovensko (21. - 22. března 2009):

Poprad. Jako vždy se termínově "bije" s našimi oblíbenými místními soutěžemi, ale to je jen takový povzdech, s tím se nedá nic udělat. V jedné nejmenované reklamě říkali - život je otázkou priorit. A taky že jo. Bratia Slovákov vyrazili pozdravit Milan Kubáň s Ivanem, vezli sebou navíc modely od Vojty Kurečky a Romana Kresty. Jak se později ukázalo, bylo to velmi prozíravé... Modelů bylo prý méně než vloni - alespoň těch plastikových, papíráků prý bylo docela dost. Co se týče úspěchů našich, bylo jich také dost. Ivan s Romanem brali každý ocenění jak v sálovce, tak v poháru EU, Vojta bral cenu za sálovku žáků, pohár EU a ještě pohár firmy MPM. Co se mi Ivan svěřil, akci hodnotili i přes menší počet modelů kladně a napřesrok by jeli rádi zase... (zapsal Pavel, nafotil Ivan)

 

 

 34. Oderský pohár, Odry (21. března 2009):

Příští rok to bude už pětatřicet let od doby, kdy se v Odrách poprvé sešli modeláři soutěžit se svými plastikovými letadly. A to se mi zdá jako včera, kdy Oderčáci slavili třicítku! Čas hrozně letí, co naděláme. Specifikum oderské soutěže je v tom, že je to za prvé bodovačka a za druhé pouze a jen pro modely letadel, tedy jen kategorie 1: 1.b a 1.c. Letošní Odry byly vydařené, modelů bylo docela hodně a byly pěkné. Do Oder nás vyrazilo nakonec šest: já, Komisař, Papoušek, Filip, Miloš (i se synem) a Martin Glogar. Ten si navíc mezitím odskočil zalítat do Mošnova na trenažéru Turbolet, kterýžto let vyhrál na naší soutěži v říjnu a teď měl konečně volný termín. Někteří neodolali a nakoupili u Otmara něco do kitníku (já ne, zařekl jsem se, že teprve až dodělám resty, ale dalo to hodně sebezapření). Atmosféra na soutěži byla velmi přátelská a příjemná, proto do Oder jezdíme rádi. Také se podařilo, že jsme neodjeli s prázdnou, v 1.b byl Komisař první a Martin třetí, v 1.c jsem byl na prvním a druhém místě já. Protože - jak už jsem psal - je oderská soutěž jen pro letadla, bývá docela rychle hotovo a tak se může jet i dříve domů. To se také potvrdilo a kolem půl třetí jsme už mohli doma zasednout k pracovnímu stolu a načerpanou inspiraci z hezkých modelů ihned přenést na nějaký vlastní výtvor, který můžeme přivézt třeba napřesrok, nejlepší by byl asi nějaký marking s číslem 35... :-) (zapsal Pavel, nafotil Komisař)

 

 

 Papír Show Ostrava, Ostrava-Poruba (20. - 21. března 2009):

Před dvěma lety jel Jarda Maliňák (náš hlavní papírový šílenec) poprvé na soutěž do Ostravy, která nese název Papír Show. Letos, když dostavěl obří lokomotivu, se rozhodl, že pojede zase a vezme i někoho z nás sebou. To se bohužel povedlo jen Milanu Pagáčovi (náš druhý a snad ne poslední papírový šílenec), protože v pátek to nešlo a v sobotu byly další dvě soutěže, na které jeli zase ostatní: Odry a Poprad. Při pohledu na některé výtvory z "kusu placatého potištěného papíru" jsem jen žasnul a chtěl to vidět na vlastní oči, no uvidíme napřesrok, jestli se to povede. Podle Jardových slov bylo modelů hodně a také jich hodně bylo pěkných, z tohoto důvodu najdete všechny fotky na našem klubovém fotoalbu... Zatímco Milan jel jen vystavit a hlavně "na zkušenou" tak Jarda se zapsal do soutěže a práci na jeho lokomotivě ocenila i odborná porota medailí. Jak je vidět, krásné modely nemusí být jen z plastiku. Ty čtyři závěrečné fotografie úžasné kolekce závoďáků F1 od jednoho autora to naplno potvrzují, nemyslíte? (zapsal Pavel, nafotil Jarda M.) Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 Studénecká křídla, Studénka (14. března 2009):

Letošní Studénka byla opět poznamenaná naší hojnou účastí, soutěžilo nás totiž celkem sedm: Lonestar, Komisař, já, Filip, Papoušek, Jarda Hruškovský a Dan Hruškovský s Kubou Sumbalem z našeho kroužku v DDM. Překvapila nás poměrně vysoká účast žáků i těch nejmladších, naopak nemile nás zarazilo málo modelů v seniorských kategoriích. Pořadatelům se podařilo zlákat modeláře od Hodonína a tak jsme viděli i modely, které pro nás nebyly obvyklé, to se docela povedlo. Byla to hezky strávená sobota v kruhu "stejně postižených", což navíc ještě vylepšilo také to, že jsme neodjížděli s prázdnou, oceněné můžete vidět na fotkách níže. To nám to jaro hezky začíná... (zapsal Pavel, nafotili Komisař a Jarda H.)

 

 

 VI. mezinárodní festival plast. modelů, Bytom - Polsko (28. únor - 1. březen 2009):

Po dvou letech jsme se znovu vypravili do Bytomi u Katowic. Tedy, bylo by správnější napsat, že po dvou letech se Milan Kubáň s Ivanem Kurečkou vrátili na místo činu. Pro mne a Honzu Kolibu (a proxy Honzu Petra) to byla premiéra. Jelikož soutěž byla dvoudenní, využili jsme nabídky organizátorů květnové kopřivnické Beskyd Model Kit Show a svezli jsme se s nimi - podpořit myšlenku Euro pohárů a vůbec spolupráce s IPMS Silesia. V sobotu řídil Milan a vezl Honzu K., mně a Honzu Štědrého, v neděli pak řídil Pavel Klos a jel opět Milan a já a Honzu vystřídal Ivan. Tolik k faktografickému úvodu. Modelů se sešla v Bytomi pěkná řádka, oficiálně to bylo něco kolem 1200 modelů od zhruba 260 modelářů, co si matně pamatuji z vyhlašování. A teď si představte, že pro nás bylo z těch 1200 modelů celých 1180 naprosto nových a neokoukaných! Z ČR jsme byli asi jediná výprava, ani bratry Slováky jsme nepotkali, jen Poláci a pár anglicky mluvících hostů (asi dva). Nebudu to dále prodlužovat - byla to paráda. Modely krásné a zcela jiné a nové, než se vídají u nás. Spousta techniky a diorám, to především. Hodně napodobenin vraků či rozřezaných kitů. Nevídané novostavby... Prostě Poláci umí! Škoda jen, že o této soutěži a vůbec o soutěžích v Polsku mnoho nevíme a moc lidí z naší republiky k nim nejezdí. Zkuste někdy kouknout na nějakou soutěž ke kolegům do Polska i vy. Nás čekala dokonce i odměna v podobě hned několika ocenění! Ivan získal za svou SD-100 druhé místo v EU 1/35, já bral za BRDM-2 první místo v EU 1/72. Milan v hlavních kategoriích získal tři ceny (nerozlišovalo se na místa, udělovaly se tři stejné trofeje v kategorii) - dvě za figurky, jednu za bustu. Honza Koliba bral dvě ocenění za figurku a sci-fi figurku. A na mně "zbyly" ještě také dvě ocenění, za techniku 1/72 a sci-fi figurku. Opravdu nelze zhodnotit tuto akci jinak než prostě opravdu podařenou, polští kolegové zajistili dokonce i dívčí pěvecký sbor a vůbec celá akce byla v příjemném duchu. Ještě bych chtěl poděkovat za nás všechny oběma řidičům za bezpečnou dopravu - a nemyslím tím jen modelů... (zapsal a nafotil Pavel) Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net

 

 

 O poháry SVČ Luna Příbor, Příbor (14. února 2009):

14. února vyrazil náš klub na návštěvu k sousedům – KPM TORA Příbor na tradiční žákovskou a juniorskou soutěž. Příborská soutěž má dlouholetou tradici, letos byl totiž pořádán již třicátý ročník žákovského poháru. A navíc, žádný rok nebyly Poháry vynechány. Díky tomu je to nejstarší modelářské klání na Moravě. Ani tento ročník nezklamal a měl opět slušnou úroveň jak počtem modelů - utkalo se 105 soutěžních kousků - ale i jejich kvalitou. Pořadatele hlavně potěšilo, že v kategorii žáků soutěžilo 57 modelů a zdá se, že zase začíná růst modelářská omladina (to koneckonců potvrzuje i počet dětí v našich vlastních kroužcích, dohromady 31 dětí!). Příborská soutěž je zařazena do Ligy žáků Moravskoslezského kraje, takže to vypadá, že letošní ročník ligy bude zajímavější než vloni! Na soutěži byl již tradiční doprovodný program - díky Karlu Čvančarovi jsme si mohli prohlédnout horké novinky firem Eduard, MPM a Special Hobby, které byly týden před tím k vidění na norimberském veletrhu hraček. Me-109E 1/32 či Spitfire Mk.Vc 1/48 vypadají velice slibně. Modelářské klání rovněž navštívili členové příborské odbočky Svazu letců pánové Valečko a Jerguš. Byli potěšeni počtem soutěžících žáků i kvalitou modelů vůbec. A jak jsme vlastně na soutěži dopadli? Celkem se nám podařilo získat dvanáct cen a navíc si cenu diváků v kategorii letadel odnesl Libor Špůrek za Petljakova Pe-8, který byl shodou okolností i největším letadlem v soutěži; fotky z oceňování přikládáme - cena byla opravdu jedinečná - a Liborovi dodatečně gratulujeme i my. Nebýt dosti rozporuplně hodnocené kategorie techniky II.a  seniorů, byla soutěž bez jediné chybičky a příští rok určitě na shledanou! (zapsal Komisař a Pavel, nafotil Komisař)

 

 

 Veřejná soutěž, Havířov (31. ledna 2009):

Letošní Havířov byl první navštívenou soutěží našeho klubu. Je to už tradiční soutěž, která je spíše komorního charakteru, ale to ji nijak neubírá z pohodové atmosféry. Na letošník ročník vyrazila vcelku početná sestava – předseda, komisař, Lone Star, Honza Petr a Filip Černý. Aby modelů nebylo málo, vzali jsme sebou ještě tank Vojty Kurečky (naštěstí jen dvaasedmu). Protože se jednalo o první letošní akci, jely na soutěž většinou novinky. Pozornost budily obzvláště Liborův nepřehlédnutelný čtyřmotorový obr Petljakov Pe-8 a Pavlův pohledný prototyp Nakajima Ki-87. Výprava byla velmi úspěšná, každý člen si odvezl nějakou cenu. Kromě toho jsme si soutěž zpestřili návštěvou havířovské pobočky firmy MPM. Podtrženo sečteno – pohodová ale komorní soutěž, nová sezóna 2009 byla otevřena. Škoda jen, že soutěžících modelů nebylo více. Pořadatelé by si to určitě zasloužili. (zapsal a nafotil Komisař) PS: ten Ju-88A-1 na první fotografii je zbrusu nový dvaatřicetinový Revell - a přesto byla Pe-8 větší!