© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

Není-li uvedeno jinak, nafotil a postřehy z akcí zapsal Pavel Šenk

 

 Vánoční soutěž, Rychvald (13. - 14. prosince 2008):

Na XIII. ročník vyrazili z Kopřivnice tito "Apoláci" – Filip Černý, Lukáš Procházka, Papoušek a komisař. Navíc své modely poslal ještě Ondra Škarka. Ze Studénky se k nim připojili ještě LoneStar a Felix Špůrkové. Dorazil i Miloš Völkl s kolekcí stíhaček Japonského letectva (nesoutěžil). Byla to zajisté silná a reprezentativní klubová sestava! :-) Soutěž v Rychvaldu v podstatě uzavírá modelářskou sezónu a právě na ní proběhlo závěrečné kolo a vyhodnocení Ligy Moravskoslezského kraje žáků. Přestože byla celá akce celkem komorní počtem modelů, byly k vidění povedené kousky. A výsledky? Ondra Škarka s přehledem vyhrál kategorii 1.b starších žáků i Ligu, Lukáš Procházka 1.c starších žáků, Filip obsadil 3.místo v II.b, LoneStar dostal speciální cenu za letoun s rumunskými výsostnými znaky. Klub Apolo Kopřivnice cenu za nejvzdálenější klub účastnící se klání. O příjemné rozptýlení se postaral LoneStar, který dovezl na soutěž prodat modelářské přebytky. Díky jeho vrozené výmluvnosti a obchodnímu talentu měl ve chvilce početné publikum a opravdu část přivezených stavebnic putovala k novým majitelů. Shrnuto a podtrženo, pořadatelsky dobře zvládnutá soutěž, povedené modely a hodně medailových úspěchů – příští rok nashledanou! (zapsal a nafotil Petr Koliba)
 

 

 

 Plastiková zima 2008, Bratislava (22. listopadu 2008):

Jakoby samotný název této oblíbené soutěže a modelářského setkání v hlavním městě Slovenska avizoval příchod tohoto ročního období. Ze Severní Moravy jsme vyrazili brzy ráno za vydatného sněžení a i přes dobré zimní obutí jsme se jen pomalu blížili k cíli naší cesty. Po asi padesáti kilometrech jsme telefonicky konzultovali stav cesty s našimi kamarády z Liberce, kteří jako my jen stěží překonávali vzdálenost, dělící nás od soutěže. Když jsme míjeli Olomouc, zablokoval nás stojící kamion - marně se pokoušel překonat mírné stoupání - a to už jsme nenápadně pokukovali po nějaké odbočce a začali přemýšlet o návratu. Čas totiž neúprosně kvapil a bylo jasné, že začátek není možné stihnout. V tom zazvonil telefon a ozvalo se blažené vydechnutí - kolem Brna je ještě krásné počasí a po sněhu ani památky! Tato informace nám dodala energii a tak jsme v cestě pokračovali... Přijeli jsme s hodinovým zpožděním, ale organizátoři vědomi si situace bez řečí přijali modely i po přejímce. Samotná soutěž byla perfektně zorganizovaná a bylo na co se dívat. I samotné umístění soutěže do prostor Domu kultury se jeví jako šťastné řešení a rozhodně se při obdivování modelů nikdo netlačil, stejně jako při nákupech. Bohatý doprovodný program zaručoval zábavu pro každého. Praktické ukázky modelářských postupů zaujaly nejen mladší účastníky, ale i zkušenější si jistě nějakou myšlenku odnesli. Každý, kdo objíždí soutěže v Česku, vidí některé modely i několikrát, tady v Bratislavě jsme se však setkali s modely, které byly pro nás premiérou. Uvědomil jsem si, že modelářství se neustále vyvíjí a je nutné být stále "ve střehu" neboť jsem objevil i několik špičkově postavených mistrovských kousků s perfektně zvládnutým povrchem a detaily... Samostatnou kapitolou byla večerní After párty, která se konala v Pizzerii. Toto setkání jen umocnilo perfektní dojem z celé akce a měli jsme dostatek času si popovídat o všem možném na mezinárodní úrovni. Plastiková "Bratislavská" zima a organizátoři této akce si zaslouží velkou pochvalu a velký dík. Příští rok se těšíme na opětovné setkání... (zapsal Miloš Völkl, nafotil Martin Glogar)
 

 

 

 33. Prostějovská "72", Prostějov (18. října 2008):

Na 33. ročník (!) Prostějovské dvaasedmdesátiny vyrazili z kopřivnického Apola tři mušketýři – Předseda, Trpaslík a Komisař. Cesta autem byla zpestřena objížďkami kolem Přerova, ale protože tam jsem nenavigoval, dorazili jsme na přejímku modelů v pořádku a dokonce s časovým předstihem. Pavel s Martinem přihlásili bojovku i letadla, já  pouze Jaka-3. Počty modelů byly letos trochu nižší než v předchozích ročnících, ale kvalita nahradila kvantitu. Kromě zdařilých modelů v bodovací soutěži bylo možné nakouknout do vedlejší místnosti a tam nakoupit stříkací pistole, kompresory a příslušenství u Marka Rotscheina či prohlédnout si impozantní sbírku ponorek Zbyňka Škopána. Své výrobky nabízely i firmy Ko-Pro, AZ-model a Tally-Ho!. Pro soutěžící nachystali pořadatelé ještě jednu lahůdku – popis létání s vrtulníkem v Africe v prezentaci Jardy Špačka. Zatímco jsem bodoval, Martin s Pavlem vyrazili na obhlídku historických budov v jádru města a díky pěknému počasí si výlet pochvalovali. Apolo v konečném zúčtování získalo nezaostalo za konkurencí. Martin i Pavel bodovali v malé bojovce, Martin navíc získal cenu firmy Tally-Ho! za nejlepší finiš povrchu letadla 1/48. Atmosféra na soutěži byla velice uvolněná a přátelská, o čemž svědší i fotka prostějovského předsednictva... Cesta do na tradiční Prostějovskou soutěž určitě stála za to a příští rok se sem opět doufám vydáme. (zapsal a nafotil Komisař a Pavel Šenk)
 

 

 

 Luž 2008, Lužické hory (11. října 2008):

Ani vzdálenost 400km nás neodradila k návštěvě již sedmnáctého ročníku soutěže Luž 2008 a setkání s tamními modeláři. Luž to není jen klasická bodovací soutěž, ale také možnost výborně si pokecat o všech záludnostech při stavbě modelů, rozebrat všechny detaily na svých výtvorech, ale také odpočinout si a relaxovat při procházce po okolí. Pravda, letos nám počasí nepřálo a všudypřítomná mlha znemožňovala pohled na jinak krásné panorama hor, přesto jsme se nenechali odradit a s přáteli jsem se vyškrábali až na samotný vrchol Lužických hor a sobotní čas jsme tak vyplnili i sportovním výkonem. Zatímco se všichni ze soutěžících věnovali procházkám a nebo diskusím o všem možném, komise rozhodčích bedlivě posuzovala přihlášené modely. Jedná se o bodovací soutěž a tak výsledky jsou mnohdy zcela odlišné od velkých setkáních typu Brno a Plzeň. A musím říct, že bodovaní bylo spravedlivé a kvalita modelů se konfrontovala s podklady což mnohdy přináší jistá úskalí... Ostřížímu zraku rozhodčích totiž neuniklo vůbec nic a jestli se někdo sekl byť jen o jeden milimetr s označením, nemilosrdně byl potrestám úbytkem bodů. Nutno říct, že spravedlivě a po zásluze. Ostatně rozhodčím za tuto objektivitu a stejný metr při hodnocení patří velký dík. Nepřijeli jsme s prázdnou a pro náš klub jsme přivezli putovní pohár ve speciální kategorii Lužická bačkora, kde se hodnotí modely s pevným kapotovaným podvozkem. Tím vlastně dáváme slib účasti i pro příští rok neboť pohár musíme nějak dopravit zase pro příští ročník. Těšíme se... (zapsal a nafotil Miloš Völkl)
 

 

 

 Hodonínský hrozen 2008, Hodonín (27. září 2008):

Modelářská sezóna se už pomalu blíží ke konci a hned po Zlíně následovala další soutěž s názvem Hodonínský hrozen. Tato soutěž se konala v prostorách jídelny jedné základní školy. Přijeli dokonce i kolegové až z Bratislavy. Když porovnám množství modelů tady a na jiných soutěžích, tak to byl asi tak průměr. Kdo jezdí často na soutěže, tak mi dá určitě za pravdu, že ubývá dost dětí hlavně v kategoriích mladší a starší žáci. Ale zpátky k hodnocení soutěže. Co mě překvapilo, byla dost vysoká kvalita některých modelů. Ještě musím vyzdvihnout občerstvení, které bylo úplně zdarma. Co dodat na závěr, Mé velké díky patří panu Kubáňovi, který mě dovezl tam i zpět a sám v soutěži obsadil druhé místo ve figurkách.

(zapsal a nafotil Filip Černý)
 

 

 

 Den NATO 2008, letiště Leoše Janáčka - Mošnov (20. září 2008):

Letošní ročník se jako už obvykle kryl s pražským E-dayem, takže se klub opět rozdělil. Na Mošnov vyrazil Komisař s Ondrou Škarkou. Oproti loňskému ročníku celý den panovalo nepříznivé počasí s nízkou oblačností, teplotou 8° C a deštěm. Bohužel znamenalo omezení letových ukázek, což poškodilo hlavně výborně slétanou španělskou akrobatickou skupinu Patrulla Águila. Kromě nich mohli návštěvníci ve vzduchu obdivovat JAS-39C v dynamické ukázce okořeněné odpalem klamných cílů, či L-159 ALCA nebo výborně manévrující Mi-35 a EC-135 LZS a policie ČR. Odvážné obraty předváděla i španělská dopravní CASA C-295, majestátný průlet předvedl Sentry. Na statické expozici bylo na co se dívat! Obzvláště v letecké části; Eurofighter s přístupnou kabinou, Holanďané s F-16, AH-64 Apache a Chinookem, Britský Hawk ve výročním camu á la Spitfire, český výroční Albatros a další. Samostatnou stojánku tvořili "větší bráškové" – dopravní stroje. Přístupné byly Sentry, Il-76DM, C-130, Transal. Vedle nich stály česká výroční An-26 a polské An-2 a C-295. Opravdu nepřehlédnutelný byl Antonov An-124 Ruslan. Pořadatelům se podařilo zajistil prohlídku tohoto obra a jeho vzlet a průlet nad letištěm. Jeho posádka divákům při odletu dokonce zamávala křídly a předvedla, že i tento "drobeček" je ve vzduchu poměrně obratný. Na zemi se tradičně představila AČR s modernizovaným T72, BVP-2 či ShKH vz.77 DANA. Rovněž nechyběl požární SPOT nebo zásah speciálních policejních složek ČR a Polska. Program sestavený pořadateli byl zajímavý, bohužel však vůbec nevyšlo počasí. Snad příští rok vyjde lépe. (zapsal a nafotil Komisař)
 

 

 

 Zlínkit 2008, Zlín  (6. září 2008):

Jihomoravská metropole Zlín. Fukcionalistická zástavba dominuje nad vším ostatním, co jsme zvyklí vídat v jiných, starších městech. Nu což, změna je život. Však jsme do Zlína nejeli obdivovat architektonické skvosty reálného socialismu, ale především podívat se na modely kolegů z jihu Moravy a tak trochu zkusit se s nimi popasovat. Vyrazilo nás docela dost: já vezl naše mlaďochy Filipa Černého a Honzu Kolibu, přibrali jsme i dalšího potenciálního mladého člena, taky Honzu (Petra). Mirek Kött jel s Lonestarem, Dorazil i Miloš a Milan Kubáň. Modelů bylo poměrně hodně a byly pěkné, některé kousky opravdu vynikající. Co celkem chybělo, byli prodejci, kterých bylo dost málo a i burzistů dorazilo málo. No naše peněženky si tentokrát vydechly úlevou. Tím pádem jsme měli moře času okukovat modely pěkně nerušeně a dosytosti, což jsme taky udělali a nezřídka jsme se i poučili (aspoň doufám :-) Zlíňákům se akce povedla a my ji hodnotíme kladně. Jak pak by také ne, když jsme odvezli i nějaké ty medaile! Konkrétně dvě první místa (Miloš a Milan), jedno druhé (Pavel) a jedno třetí (Filip). Děkujeme klukům do Zlína za hezkou modelářskou sobotu a v neposlední řadě Arccosovi za pozvání. Myslím, že se sem rádi zase vrátíme...
 

 

 

 Pilsenkit 2008, Plzeň  (30. srpna 2008):

Do Plzně jsme vyrazili ve dvou - Miloš a já. Vloni nás reprezentoval Miloš sám a přijel z Pilsenkitu plný dojmů se slovy "tam musíme jet zas". A tak jsme jeli... Teda povím vám, je to kus štreky, tam i zpět bezmála 1000 kilometrů. No naštěstí řídil Miloš a ne já, takže cesta pohodově a taky bezpečně odsejpala (velké díky Miloši!). Určitě chcete ale vědět, jaká ta Plzeň vlastně je. Tak tedy akce to byla velká, doprovodný program bohatý, modelů bylo dost a opravdu pěkné! Potkali jsme spoustu přespolních a také tváří z Modelfóra, diskutovalo se o všem možném, modely nevyjímaje. Nutno říct, že na modely jsme se jen nekoukali, ale navzdory vlastním přesvědčením jsme opět doplnili zásoby modelů. I když už jsme krabičkami doslova "přesysleni", některým nabídkám se prostě nedalo odolat... Venku byly k vidění veterány z druhé světové, především americké provenience; dále střelnice airsoftu i vzduchovek, ukázka RC modelů, atrakce pro děti, průlety Avie BH-1 - no prostě vyžití parádní. Na Pilsenkitu jsme sice nic nevyhráli - ale akce nás pořádně modelářsky nakopla, viděli jsme spoustu krásných věcí a potkali několik báječných lidí. Tak tedy pro Pilsenkit rozhodně palec nahoru a příští rok zase ahoj! A třeba nás přijede i více, kdo ví... Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net
 

 

 

 Modellbrno 2008, Brno - Výstaviště  (21. června 2008):

Rok uplynul jako voda a zase máme za sebou Modellbrno. Modelářská výstava a "veletrh" modelářského materiálu proběhl v osvědčených prostorách pavilonu H brněnského výstaviště, kde se rovněž konalo MR republiky žáků a kadetů pod patronací SMČR. Na mistrovství žáků získal Vojta Kurečka hezké třetí místo za samohybku SD-100, v kategorii kadetů hájil barvy našeho klubu Filip Černý. V sálových kategoriích byly pořadateli oceněny modely Pavla Šenka, Miloše Völkla, Jirky Jirmana a Petra Špůrka. Na výstavě bylo k vidění spousty velmi hezky pracovaných modelů, proti loňsku byl viditelný úbytek modelů zájmových klubů (tzv. SIG). Čestnou výjimkou byl SIG československého letectva, který uspořádal přehlednou výstavu typů letadel nosících naše kokardy. Modely ještě doplnily informační tabule s fotkami k jednotlivým etapám vývoje československého letectva. Doplňkovou akcí výstavy byla opět modelářská dílna, kde bylo možno vidět, jak postupovat při stavbě modelů, před pavilonem předváděli své modely RC modeláři a třešničkou na dortu byly vojenské veterány Jeep a Dodge. Majitelé těchto krasavců připravili pro účastníky MR žáků příjemné překvapení – vyhlídkovou jízdu po areálu výstaviště. V letošním ročníku opět nechyběl populární Drsňák roku kde nás tradičně a úspěšně reprezentoval Randalf (byl druhý!). Na Modellbrnu čekalo členy Apola jedno překvapení. Objevil se Radim Špůrek, o kterém si už někteří z nás mysleli, že je pouze bájnou postavou ze země mýtů :-) ale opak je pravdou, na skupinovce stojí vedle bráchy Lonestara. Náš klub připravil speciální ocenění pro autory soutěžních modelů Čs. letadel, které se nám líbily nejvíce. Ocenili jsme práci Jaroslava Háječka, Vladimíra Müllera, Zdeňka Šebesty, Petra Štěpaníka a Michala Konečného, kteří od nás dostali speciální grafický list s Čs. leteckou tématikou připravený speciálně pro tuto akci (modely jsou na společné fotografii vespod). A co napsat závěrem? O letošním Modellbrnu můžeme s klidným srdcem říct že se velice podařilo a už teď se těšíme na příští ročník! (zapsal a nafotil Komisař)
 

 

 

 Balejkův pohár, Brumov-Bylnice  (31. května 2008):

K přátelům do Brumova letos vyrazil hájit naše klubové barvy Ivan a na pomoc si vzal celou svou rodinu. Takový rodinný výlet spojený s modelářstvím, historií, procházkou, nádherným počasím, příjemným prostředím a příjemnými lidmi je asi to nejlepší, co si můžete přát. A pohostinný Brumov nezklamal. Po přihlášení a prohlídce modelů (a že byly k vidění hezké kousky, navíc v našem okolí málo vídané, můžete vidět na fotkách) vyrazil Ivan dětmi a manželkou na Brumovský hrad, kde se vyřádili jistě dosyta. Po návratu z pěkného výletu je čekalo vyhlašování výsledků, u kterého nemohli chybět ani letci-veteráni z druhé světové války. Pro ceny si šli všichni tři soutěžící Kurečci, Ivan získal 1. místo v seniorské technice 1/35 a návdavkem ocenění za nejhezčí Čsl. techniku, Vojta bez rozpaků sebral 1. a 2. místo v technice žáků 1/35 a Vítek ho napodobil, když v dětských diorámách vzal také 1. a 2. místo. A Tomáš to všechno pěkně zdokumentoval. Jak mi sdělil Ivan - nádherná sobota strávená v pohostinné společnosti dobrých lidí se líbila nejen jemu, ale i dětem a jeho paní, výlet se prý opravdu vydařil a "navíc" ještě takhle uspěli... Nezbývá, než našim "účastníkům zájezdu" pogratulovat a hlavně moc poděkovat. No řekněte sami, co více bychom si mohli ještě jako klub přát? Snad jen, aby nám příští rok lépe vyšel čas i ostatním a mohlo nás jet do Brumova více... (zapsal Pavel Š., nafotil Tomáš Kurečka)
 

 

 

 TATRA den v Lešanech - 90 let vozidel Tatra v Čsl. a Čs. armádě,
 VHÚ Praha - VTM Lešany,  (24. května 2008):

Popis návštěvy Lešanského muzea pozemní techniky začnu trošku oklikou. V letošním roce slaví Tatra Kopřivnice 90 let od první dodávky svých vozidel nově vzniklé čs.armádě. Toto významné jubileum přivedlo pracovníky VHÚ k myšlence uspořádat odpovídající akci. Do Lešan se sjely Kluby vojenské historie, majitelé osobních i nákladních „tatřiček“, armádní technika i prototypy nyní vyvíjených Tater. Aby se návštěvníci nenudili pohledem na výrobky jedné továrny, dali si v prostorách muzea dostaveníčko i majitelé nádherných osobních aut a autobusů Škoda. K vidění byli i britští a američtí „koloví veteráni“ Bedford, Jeep, Dodge, GMC. Takto vypadala pastva pro oči a objektiv fotoaparátu na statické výstavce veteránů. Česká armáda představila množství účelových nástaveb na podvozcích Tatra a obrněnec 4x4 Dingo 2 (představen i v jízdě na polygonu) či Land-Rover v úpravě pro jednotku SOG. Dynamická ukázka probíhala na poněkud blátivém polygonu. Začala oficiálním nahrazením stařičké Pragy V3S novým vojenským speciálem Tatra T810 ATS. Po slavnostní předání stého vyrobeného vozu armádě a jeho předvedení na polygonu jsme mohli vidět v akci například. T111 (vynikající ukázka), T805, OT810, mostní automobil na T813, ShKH vz.77 DANA (velmi dynamická ukázka), prototyp Tatra T815-7MPR89 a další techniku. Mimo vozidel Tatra „řádil“ v blátě i izraelský tank Merkava Mk.I a příslušníci Aktivních záloh s BVP-1. Diváci u polygonu se rozhodně nenudili. Počasí bylo k focení skoro ideální, na klubových stránkách se určitě rozroste sekce „walkaroundy“. Zbývá ještě uvést zúčastněné členy klubu. Komisař akci navštívil jako tatrovácký V.I.P. (tímto děkuje vedoucímu konstrukce Tatra za vyřízení vstupu) a Jirka Jirman. Oba byli s akcí maximálně spokojení! (zapsal a nafotil Komisař)

 

 

 

 Beskyd Model Kit Show 2008, Kopřivnice  (3. - 4. května 2008):

Se začátkem května proběhla v Kopřivnici již tradiční Beskyd Model Kit Show. Tradiční proto, že ta letošní měla pořadovou číslici 12. Modely byly opět vystavovány v sále Kulturního domu. Bohužel byl patrný úbytek oproti loňskému ročníku. Pravděpodobně proto, že podobných akcí přibylo a modeláři zvažují, kam jet. Ale přejdeme k pozitivnějším stránkám... Přestože bylo modelů méně, opět byly vidění hezké výtvory. Pořadatelům se zdařilo zajistit na statickou ukázku zajímavé kousky z tatrovácké historie: OT-810, T-805, T-815 letištní tahač a zlatým hřebem byla plně funkční replika tatrováckých aerosaní zhotovená firmou Ecorra. Současnou produkci Tatry reprezentoval vojenský valník T-810 ATS. Mimo tatrovek potěšily příznivce vojenské historie válečné motorky BMW, Zündapp a zajímavá tříkolka. Funkční modelařinu reprezentovaly RC Tatry v improvizované "štěrkovně". O ozvučení akce se poctivě starali napoleonští dělostřelci se svým kanónem, jejichž výstřely byly opravdu hlučné. A výsledky našeho klubu? S prázdnou jsme neodešli, většinu našich oceněných můžete vidět na společné fotografii. Jen kratičký dovětek na závěr -o pět se nám rozroste sekce walkarroundů a to o OT-810, detaily T-805, letištní tahač i aerosaně. Návštěva letošní kitshow rozhodně nebyla promarněným časem. (zapsal Komisař)

 

                         
                             

 

 

 Tomcat Trophy 2008, Frýdek-Místek  (26. dubna 2008):

Tradiční jarní soutěž ve Frýdku místku pořádaná KPM F-M a firmou Tomcat plus je naší oblíbenou soutěží, protože kluci z Frýdku-Místku jsou naši kamarádi, velcí pohodáři a rádi se s nimi vždy vidíme. Letošní Tomcat trophy se vydařila, modelů bylo k vidění určitě více než vloni a snad i předloni. My jsme dorazili v silné sestavě, počítejte s námi: Miloš (i s Milošem juniorem), Lonestar (nesoutěžil), Batyskaf (i se ženou a bráchou), Martin Glogar, Pavel, Ivan se synem Vojtou, Filip a proxy ještě Ondra a Lukáš. Kromě kluků z F-M dorazili ještě Ostraváci a taky jsme potkali kamarády z Oder, Děrného a Jirku Ščučku z Rožnova. Ten coby náturou bojovkář dovezl krásného Thunderbolta, se kterým byl druhý! Tím se dostáváme k umístění naší výpravy, kdy téměř všichni soutěžící odvezli nějakou medaili, někteří i více než jednu. Počasí nám přálo, v krámku u Otmara jsme díky soutěžní slevě neodolali a doplnili už tak plné "kitníky", atmosféra na soutěži byla vynikající a užili jsme si do sytosti jak modelů, tak i zábavy. Velmi příjemně strávená sobota, děkujeme kluci!
 

 

 

 Mosonmagyaróvár 2008, Maďarsko  (12. - 13. dubna 2008):

Maďarsko. Mošon. Ivan se vrací na místo činu. A nejede sám, spolu s ním do Maďarska vyrazil i Milan Kubáň. Kromě toho vezou ještě modely od Ivanova syna Vojty a Honzy Koliby. Hned v neděli po návratu Ivan nese fotky, referuje a vítězoslavně se usmívá, má taky proč. Sám získal 5. místo v Poháru EU s Československým T-34 a jeho Vojta byl druhý mezi dětmi s Pz.II! Milan zase nechal vzkázat, že nádherných figur tam byla strašná spousta a konkurence přímo vražedná... Ptám se, jestli tam neviděli Martina Pavlona od nás, co tam měl vyrazit s jinou skupinou, ale neměli na sebe štěstí, tak uvidíme později. Každopádně letošní "Mošon" byl našimi účastníky hodnocen velmi kladně! (nafotil Ivan) P.S. z 24/4: Martin nakonec do Maďarska nejel, nemohl.
 

 

 

 Model Karviná 2008, Karviná  (5. dubna 2008):

Letošní karvinská soutěž byla tak trochu výjimečná. Tamní klub totiž slavil 25 let od svého založení, což je více než úctyhodné. Na třetí fotografii od konce můžete také vidět ty členy, kteří jsou v KPM Karviná od založení až do dnešních dnů. Při příležitosti 25. výročí byla tato "obyčejná bodovačka" ozvláštněna prezentací policejních složek PČR a městské policie, k vidění bylo jak vybavení zásahové jednotky, tak řadové pořádkové služby. Vše doplňovala výstava historických zbraní, uniforem a pilotní výstroje. Modelů bylo k vidění méně než vloni, v některých kategoriích byl třeba i jen jeden soutěžící, ale to se někdy prostě stává, známe to sami. Trochu nás a možná i některé příchozí zamrzelo neotevření seniorské kategorie oblíbené bojové techniky 1/72, tak jsme vlastní kousky strčili alespoň na výstavní stůl. Přes to všechno byly některé modely opravdu kvalitní a hezké, některé vám přinášíme na fotografiích. Z našeho klubu se soutěže zúčastnil Ondřej Škarka, Lukáš Procházka, Batyskaf, Jan Koliba, Miloš Völkl, Komisař a Pavel Š. Většina z nás dosáhla na medaili, ale odvezli jsme domů i ty "bramborové". A jelikož v Karviné bylo už 4. kolo ligy žáků MS kraje z celkových šesti, někteří z našich mládežníků mají docela slušně zaděláno na případné celkové dobré umístění. Sluší se ještě poděkovat tátovi od Lukáše, že nás v pořádku dopravil do Karviné a zpět, děkujeme! (nafotil Komisař)
 

 

 

 Studénecká křídla 2008, Studénka  (29. března 2008):

Poslední březnovou sobotu se na Studeneckém městském úřadě uskutečnil další ročník soutěže Studénecká křídla. Do Studénky to máme z Kopřivnice kousek, klub Apolo tedy na soutěžním kolbišti nechyběl. Účastnili jsme se v této sestavě – Ivan a Vojta Kurečkové, Filip Černý, Honzové Skalka a Koliba, Martin Glogar a Komisař. Navíc Ondra Škarka poslal modely alespoň „proxy“ neboli v zastoupení. Letošní ročník byl vcelku komorní s poměrně nízkou účastí modelářů. I přesto byly k vidění hezké kousky. Okukované byly Bell X-1 a Me-163 od Ondry, Fw-190 Martina, Su-100 Vojty a hlavně těžký tahač Faun od Batyskafa (ten ale na fotografie celé soupravy uvalil informační embargo). Ve Studénce se sešlo i několik povedených diorámat. A výsledky? Mimo Komisaře každý "účastník zájezdu" odjížděl bohatší o cenu. Z toho plyne závěr, že se musí Komisař nad sebou zamyslet a konečně něco pořádného dodělat, ať nedělá kolegům v klubu ostudu... :-) Tento soutěžní víkend je za námi a příští týden vyrážíme směr Odry a Karviná.  (zapsal a nafotil Komisař)
 

 

 

 Velikonoční Prostějov - veřejná soutěž, Prostějov  (22. března 2008):

Na Velikonoce se jezdí do Prostějova, tak velí letitý zvyk. Takže věrni tradici jsme do Prostějova tentokrát vyrazili pouze ve složení Roman Kresta a Filip Černý. Chtěli se přidat i další, ale nestihli dostavit modely. Na jaře se v Prostějově mimo modelů soutěží i v požírání tvarůžků - Jak Hánaci jíjó tvargle -  kde jsme letos měli taky zastoupení (musím konstatovat, že zapíjet tvarůžky nealko pivem není moc dobrý nápad). Ale zpět k tomu hlavnímu. Modelů se letos na první pohled sešlo poněkud méně než modelářů samotných, což jen potvrzuje postupný trend, že se prostějovské soutěže stávájí společenskou událostí a setkáním starých i nových přátel, většinou stejně postižených, nebo jejich doprovodu. Ostatně po soutěži tradičně následuje posezení s gáblíkem a dalšími požitky, kterého jsme se však letos z časových důvodů nezúčastnili a mimo to bylo přesunuto do jiného podniku. A jak jsme dopadli? Randalf tradičně na konci startovního pole, ale Filip bral 2x druhé místo - v juniorské technice a letadlech 1/72, takže výpravu můžeme hodnotit docela úspěšně. Mimo to jsme se dozvěděli nové informace z Eduardí kuchyně, takže teplý bonz - očekávejte nižší ceny! Shlédli jsme nesoutěžní výstavku ponorek kolegů z Nové Paky, obdivovali skutečně plechového Delfína v měřítku 1/24 a hlavně nakoupili modelářský materiál u několika prodejců. Do Prostějova rádi pojedeme zase, takže je načase začít zbrojit na podzim... (zapsal a nafotil Randalf)
 

 

 

 Modelmania 2008, Praha (1. března 2008):

Modelmanie jsme se zúčastnili jako návštěvníci - když už jsme byli totiž s Milošem na cestách po zemích Českých, tak jsme se rozhodli do Prahy zastavit alespoň "na čumendu". A udělali jsme dobře. K vidění byla opravdu hezká řádka výstavních modelů, také se ukázalo že Modelmania je jakousi baštou figurek, také asi proto že v místním klubu Unreal je figurkářů hned několik. A figurky byly opravdovou ozdobou této soutěže, proto jsme se rozhodli také zařadit více fotografií než obvykle... Když jsme se posilňovali před tím, než půjdeme obhlédnout stánky, potkali jsme Martina Glogara od nás, co v Praze pracuje. A tak jsme kromě kamarádů z Liberce, Kaznějova a Pardubic potkali také "našince". V době vyhlašování výsledků jsme již byli sbaleni a odjížděli na dalekou cestu domů... K celému výletu se váže ještě jedna událost, kdy jsme zažili nepěknou věc s dobrým koncem. Když jsme dopoledne zaparkovali v Hradci Králové a odešli do budovy, přehnala se přes město silná větrná bouře. Lítaly květináče, dopravní značky, plechy, stromy... Jak se potom ukázalo, velká část jedné statné borovice dopadla necelé tři metry od našeho (Milošova) auta! Cestou z Hradce do Prahy jsme pak viděli pěknou spoušť, co bouře napáchala na Královéhradecku: vyvrácené stromy, auta, přívěsy a létající billboardy. Ještě štěstí, že jsme zrovna v době řádění živlů byli uvnitř budovy a ne na cestě a tak nezbývá než poděkovat "tam nahoru"...  Více fotografií z této akce najdete na http://apolokoprivnice.rajce.net
 

                        
                        

 

 

 O poháry SVČ Luna Příbor, Příbor (16. února 2008):

Do Příbora na soutěže jezdíme rádi hned z několika důvodů. Vždycky tam je skvělá atmosféra a potkáme spoustu kamarádů. K vidění bývají dost pěkné modely, tradiční se již stala i prezentace novinek firem MPM production a Eduard. Parádní a příjemné zázemí doplňuje dobré jídlo (holky díky!). V neposlední řadě jsou to také lákavé trofeje a ceny. Mohl bych asi pokračovat, ale stejně by to vše bylo jen nošení dříví do lesa. Prostě je tam hezky a taková modelářsky strávená sobota naladí na tu správnou notu na několik mnoho dalších dní i týdnů. Letos bylo jedno "malé" výročí - 20. ročník juniorské soutěže (a příští rok bude v Příboře už 30. ročník soutěže žákovské!). Nás se do Příbora vypravilo v sobotu opravdu dost: Filip Černý, Jirka Jan, Honza Koliba, Petr Koliba, Roman Kresta, Ivan Kurečka, Lukáš Procházka, Honza Skalka, Milan a Pavel Šenkovi, Ondra Škarka, Libor Špůrek a Vojtovi Kurečkovi jsme vezli model. Jak jsme uspěli? Všichni naši mladí na výbornou, Vojta se stal dokonce držitelem žákovského poháru, Filip posbíral co mohl, Ondra s Lukášem a Honzou byli taky na bedně. V dospělých brali ocenění Milan s Pavlem a Ivanem (přičemž Roman, Petr a Jirka nesoutěžili). Příborská soutěž se tedy opravdu vydařila - určitě nejen z pohledu všech zúčastněných, ale i z pohledu pořadatelů. Už se těšíme na další soutěž a v kalendáři značíme na únor 2009 červeným vykřičníkem, že budou opět poháry v Luně Příbor...

(nafotil Komisař a Pavel Š)

 

Co nám letos vadí obecně jsou časté kolize v termínech soutěží, na které bychom rádi jeli. Třeba teď v sobotu zrovna byly i Pardubice, kam nás vyrazil reprezentovat Miloš Völkl, březnová soutěž ve Studénce tentokrát koliduje s Popradem, v dubnu zase Karviná s Odrama a kdo ví co se bude ještě "bít"... No bude to hektický rok, zdá se. Asi se budeme muset častěji dělit na více posádek, abychom to všechno stíhali.
 

 

 

 Veřejná soutěž, Ostrava-Proskovice (9. února 2008):

Druhý víkend v únoru - tedy v sobotu - se nesl v duchu 1. ročníku soutěže, která se konala v Ostravě-Proskovicích. Soutěž se konala v prostorách základní školy, přesněji ve školní tělocvičně. Tady se však naštěstí necvičilo, nýbrž soutěžilo s různými modely letadel a bojové techniky. Reprezentace našeho klubu byla menší, než bývá zvykem. Jel pouze Miloš Völkl a já. Miloš jel hlavně z důvodu bodovat letadla jako rozhodčí a já zase soutěžit. Ovšem na místě jsem se dozvěděl, že taky budu bodovat, ale hodnotil jsem pro změnu modely bojové techniky. Byly k vidění vcelku slušně postavené modely letadel a bojové techniky v různých měřítcích. Vzhledem k tomu, že to byl 1. ročník této soutěže, tak se docela dobře povedl. A ještě chci poděkovat panu Völkovi, že byl tak ochoten a dovezl mě jak na soutěž, tak i zpátky domů. (zapsal a nafotil Filip Černý)
 

 

 

 Veřejná soutěž, Havířov: 1. kolo žákovské ligy MS kraje (19. ledna 2008):

Tak a je to tady. Po vánoční přestávce se naplno rozběhly soutěže. Mezi prvními v rocev našem regionu bývá tradičně Havířov, letos s jednou inovací navíc. Máme tady Žákovskou ligu Moravskoslezského kraje v plastikovém modelářství. V Havířově tedy proběhlo první kolo celého seriálu, který se uzavře v prosinci. Liga má šest bodovaných kol a my jsme rádi, že jedno z těchto kol bude i u nás na naší říjnové soutěži. Jak můžete vidět na poslední fotografii, do hornického města od nás dorazila silná sestava: vzadu Petr "Komisař" Koliba s Liborem "Lonestar" Špůrkem, uprostřed Pavel Š., Ondřej Škarka a Honza "Batyskaf" Skalka, přední řada Miloš Völkl, Martin Glogar a Filip Černý (a vezli jsme model ještě Vojtovi Kurečkovi a Milanovi Pagáčovi). Soutěžní modely byly pěkné, kromě klasiky 1/72 a 1/48 byly k vidění i krásné "brusy" 1/32 od kolegů z Karviné. Nezapomněli jsme samozřejmě navštívit havířovskou MPM a prošmejdili regály. Deštivou sobotu jsme tak příjemně strávili v kruhu stejně "zapálených". Bylo pěkné po přestávce potkat kamarády, které jsme už chvíli neviděli a zase nás to správně modelářsky nabudilo. S prázdnou jsme neodjeli, vždyť jsme měli zástupce téměř v každé kategorii... (nafotil Komisař)