© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

Není-li uvedeno jinak, nafotil a postřehy z akcí zapsal Pavel Šenk

 

 Adventní soutěž, Charita Ostrava-Dubina (1. prosince 2007):

Na nultý ročník Adventní soutěže, kterou přichystalo Charitní střediska Michala Magone - nízkoprahové zařízení pro dětí a mládež - se dostavil jen zlomek modelářů z okolí, kromě místních jen Studénka a Kopřivnice (Milan s Pavlem). Je to škoda, protože jsme tam strávili vcelku pěkné dopoledne. Pořadatelům přejeme, ať příště je účast mnohem větší, tohle byla taková - jak sami říkali - zkouška. Nechme se tedy překvapit příští rok...
 

 

 

 Plastiková zima 2007, Bratislava (24. listopadu 2007)

Tak jsme se konečně byli podívat i v Bratislavě. Soutěž s názvem Plastiková zima totiž předcházely samé dobré reference. Dvakrát nám to nevyšlo ale říká se že do třetice všeho dobrého a tak jsme se vydali zjistit, jestli předpovědi nelhaly. I když jsme byli trošku překvapeni velikostí akce - čekali jsme asi větší prostor s více modely - byli jsme celkově opravdu spokojeni. Organizátoři z KPM Bratislava měli akci zvládnutou opravdu perfektně a mysleli i na spoustu drobností, které návštěvníky a hlavně účastníky velmi potěšily. Například taková drobnost, kdy každý přihlášený modelář dostal hned při registraci pamětní list s poděkováním, to nebývá často. Viděli jsme spoustu krásných modelů, přičemž nebyly jen hezky zpracované ale objevily se i méně frekventované předlohy nebo barevné kabáty. Naše pětičlenná výprava ve složení Milhaus, Pavel Š., Lonestar, Felix a Miloš nakonec neodjela s prázdnou, kromě tří umístění "na bedně" (Miloš a Pavel) jsme získali ještě sedm dodatečných ocenění "Páči sa nám". A musíme po pravdě přiznat, že "aj nám sa v Bratislave páčilo". Takže pro příští rok si již do kalendáře v listopadu děláme poznámku "Plastiková zima" a do Bratislavy se určitě rádi vrátíme!
 

 

 

 E-day 2007: Mistrovství ČR plastikových modelářů, Praha (15. -16. září 2007)

Na E-day náš klub letos reprezentovali Jirka Jirman, Libor a Peťa Špůrkovi a "proxy" Roman Kresta. Krátkou reportáž a fotografie pro vás připravil Jirka, můžete ji shlédnout na této adrese: http://www.volny.cz/modely.aut Zároveň bychom vám rádi oznámili, že Jirka letos se svými modely Tatrovek v měřítku 1/87 převálcoval větší měřítka a získal dva tituly: Mistr republiky v kolových vozidlech 1/72 a 1. vicemistr v nákladních autech 1/48 a menších. Jirkovi moc gratulujeme!

 

 Den NATO 2007, letiště Leoše Janáčka Mošnov (15. září 2007)

Den NATO se letos opět kryl s E-day a Mistrovstvím ČR. Opět jsme raději volili návštěvu "lokální" akce namísto cestování do Prahy (nakonec jsme v Praze přeci jen měli své zástupce: Jirku Jirmana, Libora Špůrka a Romana Krestu). A myslím, že jsme nepochybili ani tentokrát. Viděli jsme opravdu nádherné eroplány, které navíc na nebi prováděly mnohdy neuvěřitelné kousky - kupříkladu takový Spartan při výkrutu je opravdu mazec. K tomu svižné ukázky španělských pilotů ať už s nákladní Casou nebo stíhacím Hornetem či opravdu impozantní a majestátné průlety Globemastera, ani naši se nenechali zahanbit. Je vidět, že s Gripenem se opravdu sžili, ukázky byly opravdu parádní! Z techniky byla k vidění snad jediná Merkava v Evropě. Naši dělostřelci s Danama byli docela hluční, byli prý slyšet i v Kopřivnici a dokonce viděli kouř, který se vznesl po jejich salvě... Nesmím zapomenout na dva Eurofightery z Anglie na statice, které po celý den přitahovaly spousty návštěvníků - trošku nás mrzelo že jsme je neviděli lítat, ale i tak to byl pěkný pohled na špičkové bojové stroje. . Kromě toho na stojánce byly Tornáda Phantom, F-16A+D, Gripen D, Alca, Mi-171, Mi-24, KC-135, An-24 a další stoje, které jsme dlouze okukovali a taky dost fotili. Můžu říct, že vybírat pár ilustračních fotek z této akce bylo skutečně perné... Na závěr fotoreportáže najdete dvě fotografie vzácné návštěvy na Dni NATO 2007 - pana generála Zdeněk Škarvady v rozhovoru s piloty RAF, kteří sedlají Eurofigtery. Určitě měli spolu o čem hovořit, protože pan generál Škarvada za války u RAF létal. Tyto dvě fotografie pořídil pan Miroslav Moudrý a nám je poskytl pan Stanislav Vystavěl, kteří se také s panem generálem potkali; oba ze Svazu letců ČR - odbočky Příbor. Děkujeme! (nafotil Pavel Š, Komisař, Filip Černý a Miroslav Moudrý)
 

 

 

 Den v Tatře - 110 let, zkušební polygon Tatra, a. s., Kopřivnice (1. září 2007)

Zatímco expediční část klubu Miloš V., Kemir, Pavel Š. a Milan Kubáň vyrazili do Nymburka, další členové klubu (Komisař, Randalf, Jirka Jirman, Filip a Ivan) dali přednost Dnu v Tatře. Nové vedení firmy se rozhodlo velkolepě oslavit 110 let nepřetržité výroby automobilů v Kopřivnici. Oblíbenou rally veteránů díky tomu doplnily další atrakce - simulovaný závod dakarských speciálů, koncerty populárních zpěváků a hudebních skupin, výstava vozidel ze současného výrobního programu Tatry a možnost návštěvy některých provozů ve firmě (montáž, kovárna, nářaďovna, lisovna...). Diky tomu se v sobotu v Tatře tísnilo na 30 000 návštěvníků. Kvůli tomuto návalu a dopolednímu nepříznivému počasí se podařilo nafotit jen několik málo dokumentačních fotek. Snad trošku navodí atmosféru deštivé oslavy. (zapsal a nafotil Komisař)
 

 

 

 Nymburský Kit Saloon, Nymburk (1. září 2007)

Do Nymburka jsme se dohodli že se vydáme až necelý týden před soutěží. Jednak se nám některým nechtělo "mačkat" na polygonu Tatry při jejím 100 letém výročí (o tom, jaké to bylo v Tatře na "stoletých oslavách" se dočtete později), a jednak jsme se poprvé chtěli podívat do Nymburka, notabene když už tam měli to posvícení a bodypainting, kdo by odolal, že? Inu tak jsme to zkusili. Vyrazili jsme ve třech (Miloš V., Pavel Š. a Kemir) časně ráno, cesta tam nám trvala přes tři a půl hodiny. Hned po příjezdu jsme narazili na našeho figurkáře z klubu - Milana Kubáně. Po přihlášení modelů jsme něco málo odlehčili peněženkám a pak už jen koukali a koukali na modely, které se sešly. Také jsme potkali kolegy z Modelfóra, s nimiž jsme se s někteří viděli "naživo" prvně. Bylo to pěkné setkání a hodně se toho napovídalo, bylo to fajn. Co se týče soutěže, asi jsme čekali trochu více modelů na větším prostoru, ale to je velmi subjektivní a ošemetné hodnocení. S prázdnou jsme domů také neodjeli, pár cen jsme získali (Milan Kubáň a Pavel Š.). Velký dík patří Milošovi za to, že kromě nás bezpečně dovezl domů také naše modely...
 

                                       

 

 

 3. Véškovské křédlo, muzeum Vyškov u Brna (14. července 2007)

Véškovské křédlo - Pod tímto poněkud nezvyklým názvem se skrývá derniéra modelářské sezóny. V areálu Vyškovského muzea se opět setkali modeláři mezi skutečnými stroji, které sedlali piloti čs.letectva. Přinést model byla podmínka pořadatelů k vpuštění modeláře na akci „Nájezd veverek“. O tom ale později. Na jih se z Kopřivnice vydaly dva vozy – Kemirův a Randalfův. Kromě řidičů si jeli zasoutěžit ještě Komisař a Filip. A nevyšli jsme naprázdno. Kemir (2.b) s Komisařem (1.b) obsadili pěkná třetí místa. Soutěž je spíše doplňkem kamarádského potlachu modelářů mezi stroji v muzeu a protože jsou pořadatelé pohostinní, nechyběl tradiční guláš a klobásky spolu s alko i nealko tekutinami... O zpestření akce se postarali příslušníci klubu vojenských veteránů z Boskovického sedmizubce s kolovou technikou (http://www.sedmizubec.cz). Gazíky, Dněpr, T-805 s polní kuchyní, T-813 s vlečkou a OT-64 SKOT. Nablýskaná technika v perfektním stavu. Fotografové amatéři se začali činit a galerie walkaroudů se nám trošku rozroste! A nyní zlatý hřeb celé akce. Přiletěla přesná replika Zlinu XII. O představení tohoto nádherného stroje se postaral pan Aleš Karban. Velice ochotně otvíral kryty motoru, podával výklad zájemcům o podrobnosti a pózoval v letecké „haubně“. Kromě tohoto krasavce brázdily vyškovské nebe neúnavné Blaníky startující buď navijákem nebo aerovlekem za Trenérem Z-226 . Další krásný stroj, který se mi podařilo nafotit díky ochotě pořadatelů. Po 16té hodině byl vyhlášen absolutní vítěz soutěže a majitel křídla z MiGu-23, za předpokladu, že jej SÁM vynese za bránu areálu. Letošním šťastlivcem se stal Ján Chalupka. Přes jeho opravdovou snahu se mu transport křídla nezdařil, a tak podepsané křídlo zůstane nadále ve Vyškově a čeká na dalšího borce, který se ho pokusí příští rok odnést. Mezitím se ale přiblížila 17tá hodina. Běžní návštěvníci byli „vyvedeni“ z areálu a modeláři netrpělivě čekali na začátek tradičního „Nájezdu veverek“. Nejednalo se o přepad letiště sympatickými lesními hlodavci, ale o možnost nafotit rozkrytovanou leteckou techniku. Modeláři při této činnosti akrobaticky (a chaoticky) lezou po technice a v ničem si nezadají s tím malým lesním akrobatem a tato čistě náhodná podobnost přinesla akci populární název. Těsně před soumrakem ještě vyškovští aeroklubáci poslali do vzduchu Demoiselle. Škoda jen, že na ni neupozornili modeláře a že jsme ji mohli vidět jen při odletu. Byla to ale nádherná tečka ze povedenou akcí. Pro ty, kteří Véškovské křédlo nenavštívili posíláme jen krátký vzkaz – přišli jste o hodně! Ale můžete se alespoň těšit na příští rok… (zapsal a nafotil Komisař)
 

 

 

 MODELLBRNO 2007, Brno - Výstaviště (23. června 2007)

Letošní Modellbrno bylo spojeno s Mistrovstvím ČR žáků a tak jsme jeli do Brna na etapy. V pátek jsme vyrazili s Ondrou Škarkou, Komisařem a Felixovým modelem. Zatímco my dva bodovali, Ondra už sbíral první dojmy z modelů, které se chystaly na sobotní výstavu. A ta byla velká. Modelů bylo dost a moc pěkných, velmi nás potěšily zejména netradiční kamufláže nebo typy techniky, snažili jsme se pro vás vybrat ty zajímavé na fotky. Moc povedené byly tématické výstavy, opravdu impozantní byl "Vietnam". Sluší se, abychom poblahopřáli vítězům "na bedně", mezi kterými se ocitli i naši členové Martin Pavlon (vrtulová letadla 1/72) a Jirka Jirman (technika 1/87) a Petr "Felix" Špůrek (letadla 1/48 0-13 let). V "mistráku" se naši taky neztratili, Ondra dobyl 4. místo v mladších žácích 1/48, Felix pak rovněž 4. místo, ale v žácích starších 1/72. Kdo do Brna přijel, určitě neprohloupil. Mohl vidět opravdu špičkové modely a nakoupit spoustu atraktivního zboží... (nafotil Pavel Š. s Komisařem)
 

                               

 

 

 VI. Balejkův pohár a Memoriál Fr. Louckého, Brumov-Bylnice (19. května 2007)

To nebyla návštěva, to byla invaze. Počtvrté v Brumově a v rekordní účasti, nejen náš klub. Vůbec mám pocit, že letos bylo v Brumově nejvíce modelů, co jsme doposud viděli. A taky hodně kvalitní, i když tady je to "až na druhém místě". Ty uvozovky zde jsou schválně. Brumov-Bylnice je totiž zasvěcen veteránům - pilotům z druhé světové války, kteří bojovali za naši zemi u RAF. Teď tedy asi chápete, že tato soutěžní sobota je hlavně o setkání s těmito úctyhodnými pány, málokde jim jste tak blízko, můžete s nimi prohodit pár slov a když vám navíc gratulují k pěknému modelu - to už je opravdu zážitek! Navíc panuje "na hranicích pod hradem" velmi přátelská atmosféra, kromě setkávání generací tu jde i o setkávání národů - dorazili také kolegové ze Slovenska a Polska. Jelikož nás přijelo opravdu hodně, posbírali jsme i dost ocenění, vypisovat vše, zabere to pěkný odstaveček, stačí když napíšu, že uspěli Martin Pavlon, Milan Šenk, Petr Koliba, Pavel Šenk, Petr Špůrek a Vítek a Vojta Kurečkovi (ti sice ještě nejsou u nás v klubu, ale jejich táta a brácha jo) v kategoriích 1.c, 1.b, 2.a, 2.b a papírové modely. Také jsme domů odvezli cenu firmy AML, cenu firmy MPM, cenu pro nejhezčí Čs. letoun a cenu pro nejlepšího Junkerse. PS: vloni jsem sliboval veteránům, že dovezu postaveného Wellingtona, kterého mi dali jako cenu - měl jsem hodně namále, ale stihnul jsem to, Welly se líbil a já se nemusel propadat hanbou za nesplněný slib... (nafotil Randalf s Komisařem)
 

 

 Beskyd Model Kit Show 2007, Kopřivnice (5. - 6. května 2007)

Letošní "kitshow" byla pro nás výjimečná. Tak například se výstavy zúčastnilo nejvíce našich členů v historii klubu. Také jsme díky tomu utržili zřejmě i rekordní počet ocenění v naší historii. Nejvíce se ale do povědomí zapsal Ivan - nikoliv svými modely, ale skutečným "téčkem", se kterým dorazil na centrum města. Níže vidíte jen jednu fotografii, více jich bude ve Walkaroundech, vždyť kdy se nám podaří takhle zblízka se podívat na nejslavnější tank druhé světové války? Čím ještě byla kitshow výjimečná? Tatrovkami. Hned několik modelářů vystavilo své modely "našich" náklaďáků a nejen nám tím udělali obrovskou radost. Ať už to byly malinkaté modely Jirky Jirmana nebo Joži Horvátha, nebo pořádné velké Tatrovky Milana Krnáče. Dokonce i figur se letos sešla pěkná řádka a byly velmi krásné. Vůbec se daly u nás vidět moc hezké kity, kvalita zase stoupla výše! Jsme zvědavi, co bude k vidění napřesrok. A také čím nás překvapí Ivan. A jen tak mimochodem, náš klub je po kitshow bohatší o jednoho člena. Ale to vám prozradíme později... (nafotil Pavel Š., Komisař a Tom Kurečka)
 

 

 Tomcat Trophy 2007, Frýdek-Místek (28. dubna 2007)

Již tradiční “laškování” kolegů z KPM Frýdek-Místek se letos nekonalo, neboť se soutěž konala překvapivě na stejném místě jako loni, a sice opět v DDM Frýdek-Místek. Náš klub, ač „rozpolcen“ školením rozhodčích v Brně (kam se vydali Komisař s Pavlem Š.), dorazil v překvapivě silné obsadě 4+1 (v kódu Apolo: Kemir, Randalf, Milhaus a Lonestar + Felix). Modelů bylo malinko méně nežli vloni, přičemž mezi nejvíce obsazené kategorie patřily seniorské 1.c a 1.b. Na stupně vítězů tak dosáhli jen Milhaus (1.c 1.+3. místo a 2.b 1.+2. místo) a Felix (1.c 1. místo a 1.b 1. místo). A jak vlastně bylo? Venku velmi hezky, u Otmara v krámku sleva 15% a v restauraci slovy přecpaného Lonestara „dobrá bobika“. Navíc jsme potkali spoustu známých tváří z celého našeho krásného kraje takže podtrženo a sečteno příjemně strávená sobota. (zapsal Milhaus, nafotil Milhaus a Mira)
 

 

 Mosonmagyaróvár 2007, Maďarsko (14. dubna 2007)

Do Maďarska se letos premiérově vypravili Ivan Kurečka s Martinem Pavlonem. Takzvaná "Mošoň" je prý nejen velmi inspirativní a špičkovou soutěží, setkáním modelářů a prodejců, ale také krásné historické město. Počasí na jihu prý bylo velmi teplé a tak buď debatovali nad modely, nebo nad pivem... Nelze slovy popsat, kolik krásných modelů v Maďarsku bylo, protože to je nepopsatelné, k vidění byly opravdové skvosty od modelářů z různých koutů Evropy, ať už se jednalo o letadla, techniku, lodě, různé stroje... Tím více nás těší, že můžeme Martinovi pogratulovat k zisku dvou nádherných umístění, a to 4. místo s Jak-1b (od Platyk Pruskow!!!) v kategorii F2 - letadla vrtulová 1/72 a menší a 3. místo s Ju-88 v kategorii F4 - letadla 1/72 a menší, "rozřezaná". Oba tyto vítězné modely můžete samozřejmě vidět v Martinově galerii! Tak tedy ještě jednou gratulujeme Martinovi, děkujeme oběma za vzornou reprezentaci našeho klubu a Ivanovi za pěkné fotky. Snad příští rok nebude kolize termínů, jako tomu bylo letos a "Mošoň" nás navštíví konečně více... (nafotil Ivan)
 

 

 Model Karviná 2007 (14. dubna 2007)

Tak jsme se po letech byli podívat opět v Karviné, letos zpestřené krajským postupovým kolem žáků pro MR, které bude v Brně. Výprava byla velká, hájit barvy Apola do Karviné vyrazila tato skvadra: Milhaus, Pavel Š, Komisař, Ondra, Lonestar a Felix (a to ještě Ivan Kurečka s Martinem Pavlonem jsou tento víkend v Maďarsku!). Přestože se jednalo o krajský přebor, modelů v žákovských katagoriích mnoho nebylo, v letadlech sice ano, ale v bojovce byly tuším jen dva modely, což je škoda a na "republice" to bude znát. V místě byla modelářská burza, ukázka Čs. zbraní ze soukromé sbírky Adolfa Zemana z Rychvaldu, k vidění byly "obří" modely, tj. 1/32 a 1/24, i pár RC letadel, taky se zde prezentovala firma AML. Díky soutěži v Karviné jsme se potkali i s několika přáteli z internetu - Modelfóra - a dobře jsme si popovídali nejen o modelech. Ani s prázdnou jsme neodjeli, každý něco urval! Milhaus s Pavlem obsadili celou bednu v 1.c SEN (Milan 1. a 3. místo, Pavel 2.), Komisař byl 1. v 1.b SEN, což doplnil Lone tamtéž 3. místem! Ondra Škarka byl 2. v 1.b ŽM, Felix byl 3. v 1.b ŽS a 1. v 1.c ŽS, což mimo jiné znamená, že Felix pojede opět na "republiku". Pavel ještě získal cenu firmy AML za svého Curtisse a Komisař cenu firmy D-COMP o nejlepší Čs. letadlo. Inu, výprava to byla vskutku vydařená, úspěšná a inspirující. Dokonce natolik, že předseda po návratu ze soutěže po více jak třech týdnech nicnedělání zase začal modelařit... (nafotil Komisař)
 

 

 Velikonoční Prostějov (7. dubna 2007)

Na soutěže do Prostějova jezdíme velice rádi. Ono to na Hané to už nějakou dobu není jen o soutěži samotné, ale taky o perfektní afterpárty v zařízení zvaném U krále Ječmínka. Do Prostějova tentokrát vyrazil jen Roman Kresta, ostatním v tom zabránily převážně různé rodinné akce či domácí povinnosti. Sešlo se tradičně něco kolem stovky modelů, dorazili obchodníci z blízkého okolí i Prahy. Tentokrát jsme zcela dle předpokladu vyšli naprázdno (s jedním modelem a to ještě mým nic jiného nelze očekávat), ale jak již vyplývá z předchozího, o umístění tentokrát skutečně nešlo. Jako každá jarní prostějovská soutěž, byla i ta letošní zpestřená oblíbenou kratochvíli v pojídaní tvarůžků na čas a protože jsem hned při příchodu byl zajat a odvelen mezi rozhodčí, opět jsem se nezúčastnil. Byly k vidění taky zajímavé filmy ze cvičení našich vrtulníků nebo dost drsný film z doby sovětských aktivit v Afghánistánu. Po vyhlášení výsledků, jsme se přesunuli k již zmíněnému Ječmínkovi, kde program gradoval velkou modelářskou debatou se všemi a o všem. Ta byla pochopitelně zpestřena dobrým jídlem a pitím... (zapsal a nafotil Randalf)
 

 

 4. Studénecká křídla, Studénka (31. března 2007)

Již počtvrté jsme se byli podívat do Studénky. Tentokráte v menší obsadě, z Kopřivnice jeli vlakem Pavel s Filipem, naši Studénečtí členové Milhaus, Lone a Felix dorazili po svých. Letos bylo zajímavé to, že se sešlo hodně dvaasedumdesátek, například ve starších žácích, které jsme bodovali, bylo 14 modelů a to není málo. Potěšitelná byla také účast hned čtyř strojů v Československých barvách v seniorech 1.c, to se vidí opravdu málokdy. Zatímco se bodovalo, děti navštívily Vagonářské muzeum a podívaly se, co bylo kdysi pro Studénku typické - výroba kolejových vozidel. Také jsme výhodně nakoupili na burze a pak už se jen čekalo na vyhlášení vítězů. S prázdnou jsme neodjeli, v 1.b SEN bral Lone 1. a 2. místo, v 1.c SEN Milhaus 1. a 3. místo, Pavel 2. místo. Ve  2.b SEN ukořistil Pavel 1. místo a Milhaus 2. místo. Felix byl třetí v 1.b ŽS. Korunu všemu nasadil Lone, který získal navíc prvenství v "hadraplánech". Příští rok se možná budou "křídla" konat přímo na Mošnovském letišti, tak držíme organizátorům palce, ať se to povede zařídit. Už teď se těšíme!
 

 

 Plastic Session 2007, Poprad - Slovenská Republika (24. - 25. března 2007):

Do Popradu jezdíme již několik let. Mimo jiné je to způsobeno i společným projektem Poháry EU, na kterém se přes Beskyd Model Kit Show podílíme. Naše výprava tentokrát vyrazila v kombinovaném modelářsko-organizátorském složení. Z klubu se pod Vysoké Tatry vypravili Roman Kresta, Milan Kubáň a Ivan Kurečka (plus virtuálně Pavel Šenk). Za organizátory Kit Show pak jelo trio Klos, Štědrý a Čvančara.  Klub Tatranskí orli, který Plastic session pořádá, opět připravil pohodovou atmosféru a zajímavou přehlídku modelů, přitáhl pozornost nejen domácích (tj. CZ+SK) modelářů - dorazili také kolegové z Polska a Maďarska - a všemi očekávané tradiční večerní posezení nad gulášem. V sobotu večer jsme za klub ohodnotili modely přihlášené Pohárů EU, stejně tak učinili kolegové z dalších tří partnerských klubů a vyrazili na posezení s kolegy, kde se upekly další novinky v naši spolupráci. Pak jsme s Ivanem prohlubovali družbu s místními a náchodskými kolegy :-) V neděli proběhlo vyhlášení výsledků celé akce, kde jsme také získali něco málo z cen - Milan již tradičně vyhrál figurky a Pavel zabodoval v malé technice v Pohárech EU. Zajímavě strávený víkend, příjemné prostředí, přátelé a kolegové z půlky Evropy, dobrá parta a spousta modelů (postavených i ke koupi v krabičkách) by mohlo být dobrým důvodem pro naši ještě větší účast v příštím roce. (zapsal Randalf, nafotil Randalf s Ivanem)
 

 

 Papír Show FIRE + DAKAR, Ostrava - Poruba (24. - 25. března 2007):

Na Papír Show nás kolegové z Poruby zvali dlouho bez výsledku - bohužel jsme neměli nikoho, kdo by zrovna měl nějaké výstavní papírové modely. Letošek však byl jiný a i když jsme byli tento víkend na třech soutěžích najednou (Odry, Poruba, Poprad) tak díky Jaromíru  Maliňákovi jsme konečně měli na Papírové Show zastoupení. Letošek měl podtitul Oheň a Dakar. Zatímco vozidel z Dakaru bylo jako šafránu, krásných hasičských vozů bylo dost. A nejen jich, k vidění byly opravdové skvosty, Jarda se vrátil plný dojmů. Obzvláště jej zaujala parní lokomotiva nebo velmi povedený F-14 Tomcat v měřítku 1:33! Dlužno dodat, že se nám nevrátil s prázdnou, kromě 1. místa ve Velké dopravní technice za svůj "Dragon Wagon" a 2. místa v Pásové technice za Pz. III dovezl ještě zlatý pohár  - Zvláštní cenu ředitele školy (ZŠ Čkalovova) za model s největším dosaženým počtem bodů. Jardovi gratulujeme a do Poruby posíláme pozdravy a díky za hezky připravenou akci pro papírové modeláře!
(nafotil Jarda a jeho paní)
 

 

 XXXII. Oderský pohár, Odry (24. března 2007):

Na dvaatřicátý Oderský pohár nás vyrazilo pět: Václav Langer, Libor a Petr Špůrkovi a Milan a Pavel Šenkovi (asi by nás jelo i více, ale Roman Kresta, Ivan Kurečka a Milan Kubáň jeli hájit naše barvy do Popradu a Jarda Maliňák jel na Papírovou Show do Poruby). V Odrách jsme potkali staré známé a neměli jsme se vůbec špatně. Jednak jsme si dobře popovídali, protože jsme se s některými dlouho neviděli a jednak jsme skoukli, jaké nové modely se na Odersku urodily. Kromě nás ještě přijeli kamarádi z Frýdku-Místku, Studénky, Napajedel, Děrného a také Brna. Pomohli jsme i s bodováním a nakoupili u Otmara zase něco do zásoby... Výprava se vracela domů úspěšná, protože "Felix" byl dvakrát první (1.b i 1.c ŽS), "Lonestar" byl první v 1.b SEN, Pavel zase první v 1.c SEN a Milan byl v 1.c SEN druhý. Ceny díky sponzorům byly opravdu velmi hezké a tak nezbývá než do Oder poděkovat nejen "za ty dary", ale především za prožití hezkého sobotního dne v přátelském prostředí...
 

 

 IV. mezinárodní festival plast. modelů, Bytom - Polsko (24. - 25. února 2007):

Po loňském průletu touto docela zajímavou a pro nás relativně dostupnou akcí, kdy bylo cílem navázat kontakty pro Evropské poháry, došlo letos na plnohodnotnou soutěžní účast. Vzhledem k tomu, že soutěž je dvoudenní, výprava proběhla dvoukolově - v sobotu jsme modely dovezli a v neděli druhá parta odvezla, mimo to dovezla k předávání cen Poháry EU. V sobotu jsme vyrazili v čistě modelářské obsadě Randalf, Milan Kubáň, Ivan Kurečka a karvinský kolega z příborského klubu Láďa Vaňásek. V neděli pak jela částečně organizátorská výprava (P. Klos a J. Štědrý z Kitshow), opět Milan a také Jarda Maliňák. Poté, co jsem navštívil v Polsku několik podobných akcí, můžu konstatovat, že i zde je možno vidět skutečně špičkové modely, přičemž zde není tak hodně variací na téma Fw-190 a Me-109 jako u nás. Naopak bylo k vidění hodně kvalitních domácích modelů s červeno-bílou šachovnicí. Nakonec naše malá výprava neodjela z prázdnou, Milan Kubáň si se svými figurkami udělal u polských kolegů skutečně dobré jméno a získal tři ceny. Já jsem zcela neočekávaně zabodoval v kategorii vrtulníků. Nebylo by špatné uvážit větší výpravu v příštím roce. (zapsal Randalf, nafotil Randalf s Jardou)
 

 

 O poháry Luna Příbor (17. února 2007):

Modelářské jaro začíná již v zimě v Příboře. Po zimní pauze jsme se na tuhle soutěž moc těšili, také proto, že jsme stihli dokončit několik nových modelů. A navíc se v Příboře potkáme se spoustou kolegů, nechybí ani tradiční prezentace novinek - letos nové kity Eduardu a MPM. Naše výprava byla ochuzená o nemocné (Libor, Petr, Mirek), ale i tak se nás na letošní poháry vypravilo dost. A nutno hned jedním dechem dodat, že to byla výprava nadmíru úspěšná! Ondra Škarka získal 1. místo v 1.b Ml. Ž., Filip Černý 1. a 2. místo v 2.b Jun, Milan Šenk 1. místo 1.c Sen a 2. místo 2.b Sen, Martin Pavlon 2. místo v 1.b i 1.c Sen, Pavel Šenk 1. místo Diorámy Sen, 3. místo 1.c Sen a 3. místo 2.b Sen, Ivan Kurečka 3. místo 2.a Sen. K tomu ještě člen kroužku DDM Kopřivnice Lukáš Procházka 3. místo 1.b St. Ž.! V soutěži bylo podle našich propočtů 108 modelů a k vidění byly i opravdu velmi hezké kousky... Příborským se soutěž opravdu povedla a nastartovala všechny po "zimním spánku" k tomu pravému modelářskému probuzení. Děkujeme příborským kolegům a holkám z personálu SVČ Luna za příjemně strávenou sobotu!