© MK Apolo
 

 

 

Vyberte rok:

Není-li uvedeno jinak, nafotil a postřehy z akcí zapsal Pavel Šenk

 

 Memoriál ing. Petra Brtvy - SMTu Ostrava-Poruba (26. listopadu 2005):

Letošní memoriál od nás navštívilo nemnoho lidí, slovy tři. Pavel a Milan Šenkovi a Mirek Kött (ten spojil soutěž s návštěvou rodiny). Soutěž začínala nezvykle pozdě, přejímka od 10 do 11 hodin. Ale na druhou stranu rozhodnuto bylo už o půl jedné. Modelů se sešlo snad nejvíce co pamatujeme my (přijeli jsme tam již po páté). K vidění byly někdy i opravdoví krasavci, jako čtyřmotorové Piaggio, které v sedumdesátkách asi zaslouženě vyhrálo. Soutěž plynula klidně a hodnocení proběhlo za zavřenými dveřmi, alespoň jsme s bráchou trochu pokorzovali po porubském "centru" a za hodinku po zahájení jsme se vraceli na místo činu. Při vyhlašování nás potěšilo že i nějakou cenu jsme dostali (II.b: 1. Milan, 3. Pavel). A bylo dobojováno. Rok se s rokem sešel a další ročník memoriálu skončil. Letos byl již třináctý. Rozloučili jsme se s kamarády a známými a v tento pozdní listopadový a již předvánoční čas jsme se odebrali na cestu domů... Myslím, že již teď můžeme slíbit, že příští memoriál pana Brtvy opět podpoříme svou účastí. Tak tedy za rok na shledanou!
 

 

 Českotřebovský vehikl - DDM Česká Třebová (19. listopadu 2005):

Česká Třebová opět po roce. Tentokráte za účasti Milana, Libora a Petra, Komisaře, Randalfa (proxy) a dokonce i Standy. Toliko na úvod od toho, kdo tam opět nejel (Pavel - ploténky jsou věc ošidná). Jedná se o soutěž technikářskou, proto nese v názvu ten "vehikl". Pro letadýlkáře je jarní "kohout". To znamenalo, že se bodovala technika, zbytek byl líbí-nelíbí. Tradiční byl i Karelia Cup pro letadla Finského letectva - ten také tradičně sebral třebovákům Lonestar. Jak potvrdil Komisař, guláš Pepy Zavřela byl opět excelentní a modely že byly taky hezké. Věřím, ostatně podle fotek která pořídil Milan Šenk uvidíte sami :o) V Třebové byla historicky druhá schůze členů a příznivců SIG Čsl. letectva sigcl.valka.cz, kdy se setkali Zbyněk Červený, Michal Dub, Petr Koliba, Libor Špůrek a také třebováci Pepa Zavřel, Honza Polc a další (další jména ví náš Komisař)... Na přetřes přišel i velmi diskutovaný kit Letovu Š-328 1/48 od Stransky Airplanes a Planet Models. A protože Komisař stavebnici toho od p. Stránského dovezl i ukázat, všichni fandové Čsl. letectva mohli ohodnotit jak se povedlo. A protože se jednalo o technikářskou soutěž, nemohl chybět Milan Vinš, který se stará o provoz stránek věnovaných malé technice www.smallscaleafv.com, za což mu patří náš obdiv a dík (mluvím za nás malé technikáře a členy IBR na Smallscale). Oba "stejně postižení" Milanové si tak mohli v klidu popovídat o tom, co je baví, a tak. Málem bych zapomněl na výsledky: kromě Lonestara dovezli ještě "drahé kovy" i jeho syn Peťa a taky Randalf!
 

 

 Dubinská exhibice - Charita Ostrava - středisko M. Magoneho (5. listopadu 2005):

Tak tato sobota se dá nazvat jediným slovem - překvapení. Ano, je to tak. Z Kopřivnice vyrazila přes Studénku Ivanova (oproti Jawě Věry Špinarové naopak "bílá Škoda stopět"), v obsadě Pavel Š., Petr K. a Ivan K., aby ve Studénce naložili Milana Š. Poněvadž už nebylo v tomto povozu více místa, Libor a Petr Š. museli jet vlakem a tramvájem. Jak jsme se blížili ku Ostravě, řekl Ivan že by nebylo od věci zavolat pořadatelům, kam vlastně máme jet, protože cestu znal jen Lonestar, kterýžto byl tou dobou ovšem ve vlaku... Tedy po zdařilém telefonátu a nezdařilém odbočení jsme si udělali malinké "kolečko" ale pak nás již Kuba F. propletl dubinským bludištěm na místo činu. Ale už víme kde to je, takže příště můžeme bloudit sami. Jen pro úplnost - soutěž uspořádala Charita Ostrava - Středisko dětí a mládeže Michala Magoneho, čímž jim patří dík za jejich snahu, a to nejen na poli modelářském. Dalším překvapením byla obsada soutěžících, kromě Dubiny a Kopřivnice dorazila ještě Studénka a Rychvald. Čekali jsme sice více, ale nevadí (a jak trefně podotkl Komisař - alespoň taky co jednou vyhrajeme :o). Zatímco Ivan, Milan a Peťa Lonestarů měli "voraz", Komisař, Lone a Pavel Š. bodovali. K vidění byly v žákovských kategoriích docela slušné modely a tak se svedl o stupně vítězů tuhý boj. Peťa Špůrek získal 1. místo v I.b a 3. místo v I.c. V seniorech se víceméně nebojovalo, proto komplety bralo jen Apolo: I.b (Pavel, Komisař, Lone) a I.c (Pavel, Lone 2x). To bylo to třetí překvapení. Dalším bylo to, že seniorská II.b byla kopií událostí v kategoriích I.b a I.c seniorů a medaile si rozdělili bráchové Pavel s Milanem, kdy Milan bral hnedle zlato a stříbro, na Pavla zbyl jen bronz. No a Ivan bral 2. a 3. místo v seniorské II.a. Další překvapení bylo získání pohárů pro nejlepší model "poražených" a "vítězů" po roce 1945, kdy za "72-letadla" získal poražené se Japoncem Pavel Š. a v "32-technika" získalo vítěze české téčko od Ivana. Jedno z předposledních překvapení - ale asi jen pro předsedu - bylo, že se konečně dozvěděl alespoň z diplomu, jak se soutěž vlastně jmenuje :o). Nu ale dost slov. Poslední překvapení nás mělo čekat na cestě domů. Jízda bílou střelou 105 (země-vzduch-země) řízenou řidičem tanku byla "mírně euforická" a "docela rychle ubíhala". Tím posledním překvapením totiž byla policejní hlídka, která nás měla záhy vyrušit ze sobotní exhibiční nálady... A jak to dopadlo? Jako vše ten den: All right!
 

 

 Prostějovská 72 - XXX. ročník veřejné soutěže, Prostějov (8. října 2005):

8.10.2005 probíhala tradiční soutěž "Prostějovská dvaasedmdesátina" za účasti také našeho klubového osazenstva. Reprezentovali: Roman Kresta, Libor Špůrek s nadějnou ratolestí rodu Péťou a Petr Koliba (a předseda ryjící toho času na zahrádce poslal k soutěži dvě dvaasedmy). Při přihlašování modelů do soutěže byl "komisař" nominován jako rozhodčí v kategorii - "krabička 1/72" a "krabička 1/48". Znamenalo to sice práci místo diskutování s kolegy jiných klubů, ale jako školený rozhodčí nemohl tento úkol odmítnout. Bodování probíhalo rychle a korektně (věříme, že jsme nikomu neukřivdili). Mezi modely zcela vyčníval čtvrtkový Fokker D.VII a dvaasedmdesátinová Praga E-39. Po zásluze se jejich stavitel Ivo Gamba stal majitelem prestižních cen. V kategorii "krabička 1/72" byl nejhezčím F-9F Panther a v "krabičce 1/48"se velmi povedly MiG-21SMT a L-29 Delfín. Naše výprava nedopadla nic moc - čest klubu zachraňoval Péťa se svým třetím místem v žácích s Avií S-99. Tuhý boj mezi sebou svedl zbytek výpravy v kategorii 1/48. Bodové rozdíly mezi Skyrayem (Randalf), Avií C-10 (Komisař) a P-51 (Libor) jsou zanedbatelné, dlužno dodat že ani ve dvaasedmách se nedařilo. Po obodování modelů jsme všichni společně vyrazili na prohlídku výstavy věnované prostějovskému letišti a klubu modelářů v místním muzeu. Expozice je velmi pěkná, lesku ji dodávají vystavené trofeje členů KPM Minerva z různých evropských soutěží. Kupříkladu zlato v kategorii bojových vozidel z Telfordu 2004, které získal Zdenek Zavadil za novostavbu OT-64 SKOT v měřítku 1/35. Vítězný model je vystaven vedle trofeje. Jediné, co nás velmi mrzelo, je zákaz focení v budově muzea. Škoda. Po vyhlášení výsledků a dekorování vítězů se modelářský národ přesunul na tradiční "after party" ke králi Ječmínkovi. Tradiční bujaré zakončení povedené soutěže není třeba asi sáhodlouze popisovat... Příště přijedeme zase! (zapsal "Komisař")
 

 

 MODELLBRNO 2005 - Brno, Technické muzeum (4. června 2005):

Vloni jsme napsali, že MODELLBRNO je pomalu ale jistě lepší a lepší. A tento rok se to opět potvrdilo. Bezpochyby řadíme MB k tomu nejlepšímu, co se zatím tento rok odehrálo. A může za to také místo konání akce - technické muzeum. Letos byli prodejci přímo mezi exponáty, což bylo moc fajn (alespoň pro nás) a kromě soutěže "Drsňák roku" (jsou i tací blázni co model postaví a pak s ním házejí - kdo dál) byla přichystána i burza modelů (taky fajn). Modelů bylo hodně, tak do tisícovky. Ale co bylo důležitější - byly opravdu nádherné. Dost nás překvapily i některé žákovské modely, které by vyčnívaly i mezi dospělými! Pomohli jsme organizátorům s obodováním všech kategorií žáků a pětatřicetinových bojovek a diorám a docela jsem si to užili... Děkujeme chlapům z KPM Brno a TMB za perfektní akci, všem zúčastněným za opravdu krásné modely a počasí za odpolední - i když nechtěnou - sprchu (tu byste mohli příště objednat až na noc, kluci :-). Letos z našeho klubu navštívilo MB hned pět modelářů, tady jsou: Milan Kubáň, Milan Šenk, Pavel Šenk, Libor Špůrek a Petr Špůrek. Výsledek? Příští rok, stejné místo, stejný čas - my přijedeme zas!
 

 

 Beskyd Model Kit Show 2005 - Kopřivnice (7. - 8. května 2005):

Devátý ročník Beskyd Model Kit Show se v Kopřivnici nesl ve znamení několika změn. Soutěž snad již nadobro opustily bodovačky "Moravský knipl" a "Moravský šrapnel". Celá výstava se tak více stala tím, čím by měla být - oddechovým setkáním modelářů. Modelů bylo hodně a krásných. Proto jsme se rozhodli zařadit alespoň malý zlomek opravdových krasavců, jak je pro vás zachytili Milan a Pavel Šenkovi a pan Vladan Maléř - děkujeme! Jestli někdo budete mít zájem o všechny fotografie na CD, není problém. Dohromady nafotili tito tři celkem 589 fotek ze všech kategorií... Prostě nám napište a za náklady na CD a poštovné je CD vaše. Nebo se můžeme potkat na nějaké soutěži a ušetříte i tu poštu... (nejdříve se můžeme vidět třeba na Modellbrnu). Pište přímo na modelklub.apolo@seznam.cz
 

 

 Tomcat Trophy 2005 - Frýdek-Místek (23. dubna 2005):

Nebyla by to ani soutěž ve F-M, kdyby nebyla opět na jiném místě (já zažil osobně tři, kamarádi minimálně čtyři). Prostě nemají kluci štěstí. Držme jim palce, ať již seženou něco na dýl... Díky bezchybné mapě v propozicích jsme však bez problémů dorazili na místo konání a mohli se zúčastnit. Soutěž měla tradičně klidný průběh, skvělé občerstvení (ano, párečky byly obzvláště "vypečené"). Tradiční byla také návštěva obchůdku Otmara Smékala, kde vždy nastává boj svědomí s peněženkou :-). Pro mne (předsedu) byla jedinou stinnou stránkou ta zima v místnostech, poněvadž jsem byl mírně nachlazen a po soutěži také patřičně promrzlý. Ale co, hlavně, že jsme tam byli a potkali kamarády. Ptáte-li se, co jsme dovezli, tak tři zlaté - 1.c ŽS (Petr Špůrek), 2.a Sen (Ivan Kurečka) a 2.b taktéž Sen (Pavel Šenk). Celkově vzato - pohodová soutěžní sobota...
 

 

 

 Přebor žáků Moravskoslezského kraje 2005 - Příbor (16. březen 2005):

Letos se konal krajský přebor žáků Severní Moravy a Slezska v Příboře, ve spolupráci tamního domečku Luna a KPM Tora Příbor. Pořadatelé se obávali nízké účasti soutěžících, protože v ten samý den se konala veřejná soutěž v Karviné a mezinárodní veleakce Mosonmagyorvár v Maďarsku. Tam také někteří kolegové od nás i z Přibora směřovali. Pro úzké jádro našeho klubu byla však volba jasná - pomůžeme v Příboře s bodováním. A tak se také stalo. Účast nebyla rekordní, ale slušná, posuďte sami. Letadla: 2 modely 1.b ŽM, 5 modelů 1.b ŽS, 10 modelů 1.c, ŽM, 12 modelů 1.c ŽS. Bojovka: 4 modely II.a ŽM, 5 modelů II.a ŽS, 2 modely II.b ŽM, 8 modelů II.b ŽS. Suma sumárum 48 modelů. A naši mladí, kteří všichni měli letadla 1.c? Za klub nejlepší Petr Špůrek (3. místo ŽS), dále Jirka Skácel (8. místo ŽS) a Filip Černý (10. místo ŽS). V mladších žácích nejlepší "zatím DDM" Michal Dulovčík (3. místo ŽM), dle náš Tom Kurečka (5. místo ŽM) a další náš "zatím DDM" Ondřej Škarka (6. místo ŽM). Myslím, že obzvláště u těch "později narozených" v dané konkurenci slušné umístění, co říkáte...
 

 

 

 Studénecká křídla 2005 (26. březen 2005):

Letos již potřetí (!) patřila Studénka modelářům, což svědčí o tom, že to "butům" dobře šlape... Tento rok se soutěž přesunula do sálu MÚ Studénka, který byl větší než loňská a předloňská jídelna ZŠ, což určitě bylo zlepšení, více místa pro modely i pro lidi, což bylo však vykompenzováno ne zrovna ideálním osvětlením (a díky návštěvě i vydýchanému vzduchu). Ale jinak spokojenost. A co bylo k vidění? Kromě obvyklých 1.b, 1.c, II.a, II.b (Ž nejmladší, ŽM, ŽS, Jun, Sen) ještě speciální kategorie tažených kanónů a diorámy. Překvapením i pro nás bylo, že ihned po příjezdu na "místo činu" jsme se srazili s našim Milanem Kubáněm, abychom zjistili, že "Studeňákům" dovezl ukázat své figurky, a ty se sakra líbily! Součástí byla i otevřená burza modelářských přebytků (doufám, že bude i nadále). Hodnocení? Jako klub jsme dopadli docela dobře, v nejmladších žácích 1.c jsme brali zlato (za náš DDM), ve starších žácích 1.c další zlato, v seniorech 1.b zlato a bronz, II.a stříbro a bronz, II.b také stříbro a bronz a v kanónech také bronz. Docela dobré, ne? A kdo byl na bedně - uvidíte na fotce :-)
 

 30. Oderský pohár (12. březen 2005):

Tak Oderskému poháru už je třicet! Kdo by to do něj řekl. Inu, tam jsme nesměli chybět, podpořit kolegy na tradiční a oblíbené soutěži (pouze letadel 1.c, 1.b, ŽM, ŽS, Sen). Akce vypadala komorně, a až na 1.c Seniorů také tak dopadla. To však nemění nic na kvalitě, dorazili kluci z Frýdku-Místku a nešlo je přehlédnout. Takže naši na bedně sporadicky: Petr Špůrek 1. místo 1.c ŽS, Standa Šimek 2. místo 1.b, Libor Špůrek 3. místo 1.b. A to je vše, přátelé. Někteří se šli kouknout na výstavu modelů do dělnického domu, někteří okukovali, co Otmar Smékal dovezl nového ke koupení, zbytek klábosil s přáteli. Pohodová sobota, řekl bych... 
 

 

 O poháry DDM Luna Příbor (19. únor 2005):

Začátek roku 2005 a oblíbené "Příborské poháry" jsou opět tady. Od loňska i pro dospělé, což s povděkem kvituje nejen náš klub, celé soutěži se tak hodně zvedla účast a úroveň. Jen "čtvrtek" seniorů bylo na 14! K vidění byly vidět skvělé kousky, co modeláři všech pokolení přes zimu naslepovali. K vidění byly novinky firmy MPM a Eduard, ještě horké z Norimberku. Dokonce se dávaly jako ceny a i my jsme nějaké urvali! Náš klub si nevedl špatně, na bednu dosáhnul letos poprvé Petr Špůrek v 1.c ŽS, a také senioři se nenechali zahanbit, kdy na bedně byli jak v 1.b (Petr Koliba, Standa Šimek), 1.c (Pavel Šenk), ale i v II.a (Ivan Kurečka) a II.b (Pavel Šenk, Milan Šenk). Výsledky bohužel nemáme teď po ruce, takže snad později, předseda si to bere jako stranický úkol... Hezký start do - doufáme - úspěšného modelářského roku... Zmiňovat se o pohodě v Příboře na této únorové soutěži by bylo nošením dříví do lesa...